Wraz z nowym zarządem Związku Banków Polskich, strategia na lata 2023-2026 została przedstawiona, z reformą wskaźników referencyjnych oraz wyrokiem TSUE jako głównymi wyzwaniami. Kampania wyborcza z kolei napędza oczekiwania klientów i rynku, wprowadzając różne propozycje, takie jak hipoteczny kredyt na 2%. Zmiana wskaźnika WIBOR na WIRON poprawi sytuację kredytobiorców, bazując na transakcjach jednodniowych i większym stopniu danych transakcyjnych.
Banki mogą jednak napotkać na problemy związane z niekorzystnym rozstrzygnięciem w TSUE, które może wywołać falę pozwów, a także z potencjalnym wydłużeniem wakacji kredytowych. Związek Banków Polskich postawił na aktywne działania i współpracę z regulatorami, zarówno krajowymi jak i zagranicznymi, oraz z organami nadzoru w celu wypracowania jak najlepszych rozwiązań.
Banki zamierzają prowadzić dialog z interesariuszami publicznymi oraz konsumentami i ich reprezentującymi organizacjami. Wspólnie z Komisją Etyki Bankowej chcą wypracowywać i monitorować standardy w relacjach z klientami.
Mimo tego, że pierwszy kwartał 2023 roku był udany dla banków notowanych na giełdzie, liczba prób wyłudzeń kredytów rośnie. Związek Banków Polskich opublikował raport infoDOK, wskazując na średnio 2,1 tys. prób wyłudzeń w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Centralna Baza Danych Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE wyniosła na koniec marca 2 333 750 szt., co oznacza wzrost o 35 396 szt. w pierwszym kwartale 2023 roku.
Liczba prób wyłudzeń w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła 53,3 mln zł, co stanowi tylko 3% wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Każdego dnia próbowano na cudze nazwiska ukraść łącznie 580 tys. zł. Wzrost liczby prób wyłudzeń jest widoczny od 2019 roku, szczególnie w województwach dolnośląskim, śląskim oraz mazowieckim.