Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Banki cieszą się z wyników wyborów? bo wakacji kredytowych nie będzie?

Banki cieszą się z wyników wyborów? bo wakacji kredytowych nie będzie?

dodał Bankingo

Banki w Polsce obecnie przeżywają prawdziwe oblężenie inwestorów. Po niedawnych wyborach parlamentarnych, wyniki były dla nich niezwykle korzystne, co przełożyło się na spektakularny wzrost wartości akcji bankowych. Inwestorzy zachwyceni perspektywami zmian w zarządzaniu bankami, jak również innymi czynnikami, które przyczynią się do wzrostu sektora bankowego, zdecydowali się na zakup akcji banków, co doprowadziło do ich dalszej aprecjacji na giełdzie.

Wzrost wartości akcji bankowych

Już w poniedziałek po wyborach, akcje państwowego Banku Pekao zyskały aż 11 proc., a PKO BP 9 proc. Indeks WIG-Banki wzrósł o 7,3 proc. Wraz z upływem czasu, wzrost wartości akcji banków tylko się nasilił. Pod koniec poniedziałku Bank Pekao zyskał 13,3 proc., PKO BP 11,3 proc., a mBank 8,6 proc. Nawet WIG-20, który radził sobie bardzo dobrze, odnotował wzrost tylko o 5,3 proc. Te spektakularne wzrosty największych spółek były zdecydowanie mniejsze niż wzrost branżowego WIG-Banki.

Powody wzrostu wartości akcji bankowych

Ale dlaczego inwestorzy tak bardzo uwierzyli w banki i jakie czynniki przyczyniły się do tego wzrostu? Istnieje kilka teorii i spekulacji dotyczących tego zjawiska.

1. Zniesienie podatku Belki

Jednym z postulatów opozycji przed wyborami parlamentarnymi było zniesienie podatku Belki. Jeśli ta propozycja zostanie zrealizowana, byłaby to dobra wiadomość dla banków. Inwestorzy z pewnością zauważyli ten postulat i uwzględnili go w swojej ocenie perspektyw sektora bankowego.

2. Wzrost inflacji

Decyzje odchodzącej ekipy rządzącej mogą prowadzić do wzrostu inflacji lub jej wolniejszego hamowania. Na przykład, decyzja w sprawie zerowej stawki VAT na żywność może mieć wpływ na wzrost inflacji. To z kolei może zmusić Radę Polityki Pieniężnej do ograniczenia obniżek stóp procentowych. Dla banków byłoby to korzystne, ale dla kredytobiorców może to oznaczać mniej korzystne warunki kredytowe.

3. Wakacje kredytowe

Wakacje kredytowe, które umożliwiają kredytobiorcom zawieszenie spłaty kredytów na określony czas, również wpływają na sytuację banków. PiS obiecywał przedłużenie wakacji kredytowych na cały 2024 rok, jednak obecnie istnieje niepewność co do realizacji tej obietnicy. Koalicja Obywatelska sugerowała, że wakacje kredytowe nie będą już potrzebne, ponieważ stopy procentowe obniżają się. Jeśli wakacje kredytowe zostaną zakończone, banki będą miały większe dochody z tytułu spłat kredytów.

Ograniczenia prezydenckie

Należy jednak pamiętać, że decyzje nowego rządu mogą zostać zablokowane przez prezydenta, który ma możliwość wetowania ustaw. Nawet jeśli przyszły rząd podejmie decyzję o zniesieniu podatku bankowego, prezydent może zawetować tę decyzję. Podobnie, prezydent ma wpływ na decyzje dotyczące wakacji kredytowych. Likwidacja wakacji kredytowych nie wymaga ustawy, więc prezydent nie ma możliwości zawetowania jej zakończenia.

Podsumowanie

Wzrost wartości akcji bankowych po wyborach parlamentarnych w Polsce jest rezultatem wielu czynników. Spekulacje na temat zniesienia podatku Belki, wzrostu inflacji oraz ewentualnego zakończenia wakacji kredytowych wpływają na decyzje inwestorów i ich zaufanie do sektora bankowego. Jednak należy pamiętać, że ostateczne decyzje należą do rządu i prezydenta, którzy mają wpływ na kształtowanie polityki finansowej i regulacje dotyczące sektora bankowego.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie