Banki centralne na całym świecie kupiły najwięcej złota od ostatnich 50 lat, głównie ze względu na rosnące napięcia geopolityczne, takie jak konflikt na Ukrainie. Jak podaje „Financial Times”, w 2022 roku zakupy złota przez banki centralne wzrosły o 152% w porównaniu z poprzednim rokiem.
Zarządzający bilionami dolarów rezerw walutowych bankierzy centralni zaczęli inwestować w złoto, aby przemyśleć swoje strategie inwestycyjne w obliczu globalnych napięć. W ostatniej ankiecie HSBC Reserve Management Trends Survey, przeprowadzonej wśród 83 banków centralnych zarządzających aktywami walutowymi o łącznej wartości 7 bilionów dolarów, wynika, że ponad dwie trzecie ankietowanych uważa, że banki centralne zwiększą swoje zasoby złota w 2023 roku.
W czasach niestabilności geopolitycznej i gospodarczej złoto staje się coraz bardziej atrakcyjne jako bezpieczna przystań dla inwestorów. Światowa Rada Złota informuje, że w 2022 roku ilość złota kupowanego przez banki centralne wzrosła o 152% rok do roku, osiągając poziom 1136 ton.
Menedżerowie banków wskazali ryzyko geopolityczne jako jedną z najważniejszych obaw, zaraz po wysokiej inflacji, co potwierdzają wyniki badań. Ten trend sugeruje, że banki centralne będą prawdopodobnie kontynuować zwiększanie swoich rezerw złota w najbliższych latach, aby zabezpieczyć się przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z niestabilnością na arenie międzynarodowej.