Home Finanse Bank nie może odrzucić wniosku o wakacje kredytowe

Bank nie może odrzucić wniosku o wakacje kredytowe

dodał Anna Wrona

Wakacje kredytowe to nic innego jak zawieszenie spłaty kilku rat kredytu hipotecznego. Co najważniejsze, cała operacja przeprowadzana jest na wniosek kredytobiorcy, a bank nie może odmówić udzielenia kredytu, o ile kredytobiorca spełnia warunki określone w ustawie. Zgodnie z ustawą wakacje kredytowe wydłużają okres kredytowania, ale jednocześnie bank nie może naliczać w ich trakcie dodatkowych odsetek. Okres wakacji kredytowych traktowany jest tak, jakby w tym okresie nie było kredytu. Konsument ubiegający się o wakacje kredytowe będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek. Ulga będzie dostępna tylko dla tych, którym udzielono kredytu w PLN. Od 1 sierpnia 2022 r. konsument jest uprawniony do odroczenia spłaty czterech rat kredytu do końca roku. Wakacje kredytowe są dostępne tylko w odniesieniu do umowy zawartej na zakup nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Można go złożyć w formie pisemnej lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.  

Wakacje kredytowe – zasady

Bank potwierdzi otrzymanie wniosku o wakacje kredytowe w ciągu 21 dni i wskaże okres, na jaki spłata kredytu została zawieszona. We wniosku należy dokładnie wskazać okresy, na które chcemy zawiesić spłatę kredytu.

Łącznie z wakacji kredytowych może pokryć 8 rat. Ustawa wprowadza jednak terminy:

1) od dnia 1 sierpnia 2022 r. do dnia 30 września 2022 r. – maksymalnie dwie raty;

2) od dnia 1 października 2022 r. do dnia 31 grudnia 2022 r. – maksymalnie dwie raty;

3) Od dnia 1 stycznia 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. – jedna miesięczna rata w każdym kwartale.

Ograniczenia

Urlop kredytowy oznacza, że automatycznie wydłużysz okres kredytowania. Należy pamiętać, że wakacje kredytowe nie mogą być wykorzystane przez osoby posiadające kredyty walutowe, denominowane lub indeksowane do walut obcych.

Wakacje kredytowe można wykorzystać tylko na jeden kredyt. Ponadto obejmują one wyłącznie kredyty, których finansowanie ma na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. W związku z tym, jako potrzeby mieszkaniowe można interpretować nie tylko kredyt hipoteczny, ale również inne kredyty, które, które zostały wzięte taki takie cel. Można tutaj zaliczyć także kredyt konsolidacyjny.

Argumenty odnoszące się do wakacji kredytowych

Oczywiście największe zastrzeżenia do programu wakacji kredytowych miały banki. Według wyliczeń Związku Banków Polskich z wakacji kredytowych skorzystałoby 80 proc. kredytobiorców kwalifikowanych, całkowity koszt sektora bankowego wyniósłby już w tym roku 13,1-16,4 mld zł, a przez cały okres tego rozwiązania, czyli w latach 2022-2023 wyniósłby 21,3-27,9 mld zł. Narodowy Bank Polski ma również zastrzeżenia co do wakacji kredytowych.

W komentarzach do projektu, NBP zapowiedział, że całkowity koszt może sięgnąć około 20 mld zł. Ponadto Bank Centralny zasugerował, że ze względu na bardzo wysoką inflację, z którą mamy obecnie do czynienia, a także planowany wzrost deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych oraz utrzymującą się dobrą koniunkturę wprowadzenie bezwarunkowego prawa do zawieszenia spłaty rat kredytu hipotecznego może zapobiec dalszemu spadkowi inflacji.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie