Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Bank Millennium – koniec ugód za kredyty we frankach. Frankowicze wolą już sądy

Bank Millennium – koniec ugód za kredyty we frankach. Frankowicze wolą już sądy

dodał Bankingo

Bank Millennium, będący jednym z największych banków w Polsce, od kilku lat prowadzi negocjacje i zawiera ugody z klientami posiadającymi kredyty we frankach szwajcarskich. W trzecim kwartale 2023 roku bank zawarł  869 dobrowolnych ugód z frankowiczami. Ogółem, od początku 2020 roku liczba takich ugód przekroczyła 20 000. Bank Millennium jest jednym z nielicznych banków, który jako pierwszy wprowadził ugody dla frankowiczów. Duża część ugód została podpisana jeszcze w czasach gdy frankowicze nie mieli pełnej świadomości swoich praw oraz świadomości ryzyka jakie towarzyszy podpisaniu ugody z bankiem.

Tło sytuacji

Kredyty we frankach szwajcarskich były bardzo popularne w Polsce w latach 2000-2010. Wówczas wiele osób decydowało się na taki rodzaj kredytu ze względu na niższe oprocentowanie w porównaniu do kredytów w złotych. Niestety, późniejsze zmiany kursu franka spowodowały, że spłata tych kredytów stała się dla wielu osób bardzo trudna. Kurs franka znacząco wzrósł, powodując skokowe podwyżki rat kredytowych i poważne problemy finansowe dla frankowiczów. Frankowicze i kancelarie frankowe wówczas dopatrzyły się również nielegalnych zapisów w umowach banków z frankowiczami. Z czasem frankowicze zaczęli wygrywać w sądach ponad 95% spraw. Banki zorientowały się, wówczas że jedynym ratunkiem są dla nich ugody ponieważ na nich stracą najmniej.

Zawarcie ugód

Bank Millennium od dłuższego czasu prowadzi intensywne negocjacje z klientami posiadającymi kredyty we frankach szwajcarskich. W trzecim kwartale 2023 roku bank zawarł 869 dobrowolnych ugód,. Ogółem, od początku 2020 roku liczba takich ugód przekroczyła 20 000.  W ciągu trzech kwartałów 2023 roku Bank Millennium zawarł łącznie 2 600 dobrowolnych ugód z klientami posiadającymi kredyty we frankach szwajcarskich. Choć liczba ugód w trzecim kwartale nieco się zmniejszyła w porównaniu do poprzedniego kwartału. Frankowicze coraz mniej chętnie podpisują ugody gdyż są coraz bardziej świadomi swoich praw oraz możliwości uzyskania znaczących korzyści w sądach.

Wyniki negocjacji i zawierania ugód przekładają się na zmniejszenie liczby aktywnych walutowych kredytów hipotecznych w Banku Millennium. W trzecim kwartale 2023 roku liczba aktywnych kredytów hipotecznych zmniejszyła się o ponad 1 300, a w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku o ponad 3 900.

Oprócz ugód dobrowolnych, Bank Millennium również zawiera ugody polubowne w sądzie. W trzecim kwartale 2023 roku zawarto 156 takich ugód, co stanowiło 18% wszystkich ugód.

Redukcja ryzyka

Bank Millennium przykłada dużą wagę do redukcji swojego portfela walutowych kredytów hipotecznych oraz związanych z nimi ryzyk. Dlatego też bank pozostaje otwarty na indywidualnie negocjowane polubowne rozwiązania, takie jak przewalutowanie kredytów na złote, przedterminowe częściowe lub całkowite spłaty. Dzięki takim działaniom, bank minimalizuje ryzyko związane z kredytami we frankach szwajcarskich. Niestety prawnicy oceniają, że żadna wersja ugód jakie proponuje bank Millennium Frankowiczom na etapie przed sądowym nie jest korzystna dla kredytobiorców.

Podsumowanie

Bank Millennium od lat angażuje się w negocjacje i zawieranie ugód z klientami posiadającymi kredyty we frankach szwajcarskich. W trzecim kwartale 2023 roku bank zawarł 869 dobrowolnych ugód, a liczba ugód od początku 2020 roku przekroczyła 20 000. Ugody te przynoszą liczne korzyści dla banku, który masowo przegrywa sprawy w sądzie z Frankowiczami. Bank Millennium kontynuuje negocjacje i oferuje indywidualne rozwiązania, aby ponieść jak najmniejsze straty z tytułu przegranych spraw sądowych

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie