Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Jak dostać receptę na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+ ?

Jak dostać receptę na bezpłatne leki dla dzieci i seniorów 65+ ?

dodał Bankingo

W ostatnich tygodniach w Polsce narasta problem związany z dostępem do bezpłatnych leków. Pacjenci, którzy korzystają z refundacji, napotykają na trudności związane z brakiem kodu na receptach.Recepty wystawione przed 1 września nie zawierają odpowiedniego kodu, co prowadzi do konieczności ponownego odwiedzenia lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub pediatry. Sytuacja ta przeciąża państwowe placówki i utrudnia dostęp do niezbędnych leków dla dzieci i emerytów 65+.

Brak kodu na receptach na darmowe leki

Zgodnie z nowymi przepisami, leki ze stuprocentową refundacją mogą wystawiać jedynie lekarze opieki podstawowej (POZ) i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.

Receptę można również otrzymać przy wypisie ze szpitala. Jednakże, recepty wystawione przed wprowadzeniem zmian w prawie nie zawierają kodu potwierdzającego bezpłatne przysporzenia leków.To powoduje konieczność powrotu pacjenta do lekarza w celu uzyskania poprawnej recepty.

Niestety, takie rozwiązanie generuje dodatkowe koszty dla Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), który musi ponownie zapłacić za wizytę lekarską, a także poniósć koszt pełnej refundacji leków.

„Farmaceuta nie ma prawa wpisania ani poprawiania kodu na recepcie. Sprawdza, które z przepisanych leków znajdują się na wykazach bezpłatnych leków, a następnie wydaje te leki pacjentowi. Pacjent po receptę na darmowe leki wróci więc do lekarza.” – Ministerstwo Zdrowia

Konieczność wprowadzenia przepisów przejściowych

Eksperci zwracają uwagę, że brak przepisów przejściowych w przypadku leków objętych całkowitą refundacją, które zostały przepisane przed zmianami w prawie, również powinien oznaczać ich darmowe przysporzenia.

Obecnie nie ma jednoznacznego rozwiązania dla pacjentów, którzy otrzymali takie recepty przed 1 września. Wprowadzenie przepisów przejściowych mogłoby zapobiec tym trudnościom i utrudnieniom w dostępie do leków.

Darmowe leki kosztują miliardy

Zdrowie i dobrostan społeczeństwa są priorytetem dla każdego kraju. Darmowe leki są niezwykle ważne dla osób, które nie mają możliwości finansowania swojego leczenia. Jednakże, koszty związane z darmowymi lekami są ogromne. Narodowy Fundusz Zdrowia musi ponosić koszty refundacji, co wpływa na budżet publiczny. Ważne jest więc znalezienie równowagi między dostępem do leków a kosztami dla państwa.

Wnioski

Obecna sytuacja związana z brakiem kodu na receptach dla darmowych leków jest poważnym problemem. Pacjenci napotykają na trudności i muszą powracać do lekarzy, co przeciąża system opieki zdrowotnej.

Konieczne jest wprowadzenie przepisów przejściowych, które umożliwią darmowe przysporzenia leków również dla recept wystawionych przed zmianami w prawie.

W ten sposób zapewnimy dostęp do niezbędnych terapii, jednocześnie minimalizując koszty dla Narodowego Funduszu Zdrowia. Dbałość o zdrowie społeczeństwa powinna być priorytetem dla wszystkich zaangażowanych stron.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie