Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Ile kosztuje złożenie pozwu o kredyt Frankowy?

Ile kosztuje złożenie pozwu o kredyt Frankowy?

dodał Bankingo

Kredytobiorcy frankowi, którzy czują się poszkodowani przez niekorzystne warunki umowy, coraz częściej decydują się na podjęcie kroków prawnych i złożenie pozwu przeciwko bankowi. Jednak przed rozpoczęciem procesu sądowego warto dobrze zrozumieć, jakie są związane z tym koszty. Jednocześnie należy pamiętać, że koszty prowadzenia sprawy nie powinnu być kluczowym czynnikiem w wyborze prawnika. Liczy się przede wszystkim doświadczenie i sukcesy.

1. Koszt opłaty sądowej

Pierwszym kosztem, który należy wziąć pod uwagę, jest opłata sądowa. Wynosi ona zazwyczaj około 1000 zł. Jest to stała kwota, która musi zostać wniesiona w celu złożenia pozwu do sądu.

2. Koszt usług kancelarii prawnej

Kolejnym kosztem związanym z pozwanie banku o kredyt frankowy są usługi kancelarii prawnej. Warto zaznaczyć, że każda kancelaria ustala swoje własne warunki współpracy, dlatego koszty mogą się różnić w zależności od wybranej kancelarii. Jednak dobre kancelarie frankowe, które legitymują się duża ilością wygranych proponują takie warunki:

  • Za napisanie pozwu i reprezentowanie klienta w sądzie można się spodziewać kosztów w wysokości od9 do 18 tysięcy złotych w przypadku prowadzenia sprawy w pierwszej instancji.
  • Za reprezentowanie klienta w sądzie, kancelarie często pobierają opłatę około800 złotych za każdorazową wizytę.
  • Dodatkowo, należy wziąć pod uwagę koszty dojazdu do sądu, które są zazwyczaj rozliczane według ogólnego taryfikatora.
  • Jeśli sprawa przechodzi do drugiej instancji, koszt usług kancelarii może wynieść okołopołowy kwoty za prowadzenie sprawy w I instancji.
  • Niektóre kancelarie pobierają również tzw.success fee, czyli prowizję od kwoty wygranej od banku. Ta prowizja może wynosić od 2 do 4 procent.
  • W skład wynagrodzenia kancelarii wchodzą takżekoszty zastępstwa procesowego czyli KZP

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie kancelarie pobierają success fee oraz opłatę za stawienie się w sądzie i kilometrówkę.

3. Wybór odpowiedniego pełnomocnika

Wybór odpowiedniego pełnomocnika jest kluczowy w procesie pozwanie banku o kredyt frankowy. Należy zwrócić uwagę na warunki współpracy, formę prawna kancelarii oraz wysokość kosztów. Warto porównać oferty różnych kancelarii i zasięgnąć opinii innych kredytobiorców, którzy korzystali z ich usług. Należy wybierać oferty jedynie kancelarii adwokatów lub radców prawnych wyspecjalizowanych w sprawach frankowch, którzy jasno przedstawiają swoje wygrane sprawy i mają na swoim koncie około 1000 korzystnych wyroków w sprawach frankowych.

4. Popularność pozwań i ugód

W ostatnich latach, coraz więcej kredytobiorców frankowych decyduje się na podjęcie kroków prawnych i złożenie pozwu przeciwko bankom. Banki jednak również starają się zachęcić klientów do zawarcia ugody, co może wpływać na decyzję kredytobiorcy dotyczącą podjęcia kroków prawnych. Warto zwrócić uwagę na to, że po słynnym czerwcowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE, banki pracują nad uatrakcyjnieniem ugód – jednak dalej te propozycje są znacznie gorsze niż zyski z wygranej sprawy w sądzie.

5. Prawo do ochrony konsumentów

Warto pamiętać, że Trybunał Sprawiedliwości UE podkreślił konieczność ochrony praw konsumentów w przypadku kredytów frankowych. Wskazał, że bankom nie przysługuje wynagrodzenie za korzystanie z kapitału, a także że nie można odmówić kredytobiorcom wstrzymania spłaty rat, jeśli jest to konieczne do zachowania pełnej skuteczności orzeczenia.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie