Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Sprawa Getin Noble Bank: Czarnecki odzyskuje 23 mln zł

Sprawa Getin Noble Bank: Czarnecki odzyskuje 23 mln zł

dodał Bankingo

Getin Noble Bank, upadły bank o znaczącej niegdyś pozycji na polskim rynku finansowym, znów znalazł się w centrum uwagi. Tym razem chodzi o kontrowersyjną karę nałożoną na Leszka Czarneckiego, jednego z kluczowych graczy w tym dramacie finansowym.

Decyzja sądu w sprawie kary KNF

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podjął decyzję na korzyść Leszka Czarneckiego w sprawie kary nałożonej na niego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Postanowienie dotyczyło rzekomego braku dofinansowania Getin Noble Banku przez Czarneckiego. Sąd orzekł, że KNF musi zwrócić biznesmenowi aż 20 mln zł kary, którą wpłacił wcześniej w tym roku, oraz dodatkowe 3 mln zł odsetek. Wiadomość ta została podana do wiadomości publicznej przez mecenasa Romana Giertycha na platformie X.

Czarnecki wcześniej nie zgadzał się z decyzją KNF, twierdząc, że jego zobowiązania inwestorskie wobec Getin Noble Banku zostały spełnione. Postanowił więc odwołać się od decyzji KNF do sądu administracyjnego.

Tło upadłości banku

W ubiegłym roku, Bankowy Fundusz Gwarancyjny podjął decyzję o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. W ramach tego procesu, działalność banku została przejęta przez nowo powołany VeloBank, który obecnie szuka inwestora. Nie można też zapomnieć o portfelu kredytów frankowych, które pozostały w posiadaniu Getin Noble Banku. Upadłość GNB została oficjalnie ogłoszona w lipcu tego roku.

Frankowicze i ich roszczenia

Frankowicze, czyli osoby posiadające kredyty w frankach szwajcarskich, stali się jednym z głównych aktorów w tej dramie finansowej. Po ogłoszeniu upadłości Getin Noble Banku, aż 27 tys. wierzytelności zostało zgłoszonych do syndyka upadłości, Marcin Kubiczek, wśród których zdecydowana większość pochodziła od frankowiczów.

Z końcem 21 sierpnia minął termin zgłaszania wierzytelności bez dodatkowych kosztów. Teraz zgłoszenia po tej dacie wiążą się z dodatkową opłatą. Syndyk podkreślał również ważność składania wierzytelności w odpowiedniej formie i za pomocą odpowiednich narzędzi.

Zakończenie

Sprawa Getin Noble Banku i Leszka Czarneckiego jest kolejnym dowodem na skomplikowaną i nieprzewidywalną naturę rynku finansowego. Decyzja sądu w Warszawie przywraca wiarę w to, że nawet w tak skomplikowanych sprawach prawo jest przestrzegane. Teraz pozostaje obserwować dalszy rozwój sytuacji, zwłaszcza z punktu widzenia frankowiczów i ich roszczeń. Jedno jest pewne – historia Getin Noble Banku na pewno jeszcze nas zaskoczy.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie