Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał wyrok, który może zmienić układ sił pomiędzy bankami a kredytobiorcami. W swoim orzeczeniu, TSUE stwierdził, że jeżeli umowa kredytowa zostanie unieważniona w sądzie z powodu niedozwolonych klauzul, bank nie ma prawa domagać się od kredytobiorcy żadnych roszczeń. Klient jednak może domagać się zwrotu środków od banku. Jest to przełomowy moment dla tzw. frankowiczów, który otwiera drogę do fali nowych pozwów.
Spis treści:
Zmiana Zasady Gry – Frankowicze W Szeregu Do Sądu
Tak więc, TSUE położył kres strategii banków polegającej na odstraszaniu klientów od korzystania ze swoich praw sądowych. Ten wyrok może zapoczątkować lawinę pozwów o unieważnienie umów kredytowych, które zawierały niedozwolone zapisy.
Dodatkowo, TSUE zostawił drzwi otwarte dla klientów, aby mogli składać roszczenia o dodatkowe świadczenia wobec banków. Klienci mogą argumentować, że przez lata spłacali kredyty, które zostały unieważnione na podstawie prawa krajowego. Na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, mogą domagać się rekompensaty.
Przełomowy Wyrok TSUE: Frankowicze Mają Powody Do Radości
Wyrok TSUE jest jednoznaczny – banki nie mają prawa domagać się od kredytobiorców żadnych roszczeń za bezumowne korzystanie z kapitału. Nie tylko to, kredytobiorcy mogą domagać się od banków dodatkowych świadczeń.
Na fali tego wyroku, niektórzy kredytobiorcy mogą zdecydować się na złożenie dodatkowych roszczeń przeciwko bankom. Mimo, że na tym etapie trudno przewidzieć ilość tych roszczeń, eksperci uważają, że ten wyrok powinien dać kredytobiorcom przekonanie, że mają prawo do walki o swoje prawa.
TSUE Wywołuje Przypływ Potencjalnych Pozywających
Ten wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej był oczekiwany przez frankowiczów przez dwa lata. Rzecznik generalny TSUE już wcześniej wyraził podobne stanowisko, co zgodne jest z orzeczeniem. Ponieważ około 750 tys. kredytów frankowych zostało udzielonych, a tylko 400 tys. z nich zostało spłaconych, istnieje potencjał dla dużej liczby przyszłych spraw sądowych.
Podsumowując, TSUE przewrócił stół w kwestii relacji bank-klient w przypadku kredytów frankowych. Teraz klienci mają jasną drogę do domagania się sprawiedliwości, co może doprowadzić do fali nowych pozwów przeciwko bankom.