Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Prawo, Polityka i Pieniądze: Sądowy Czwartek dla Banków i Klientów z Kredytem Frankowym

Prawo, Polityka i Pieniądze: Sądowy Czwartek dla Banków i Klientów z Kredytem Frankowym

dodał Bankingo

Przyszły czwartek może okazać się przełomowy dla banków i ich klientów, którzy zdecydowali się na kredyt frankowy. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma wtedy odpowiedzieć na pytanie, które jest przedmiotem długotrwałej debaty – czy banki mają prawo do wynagrodzenia za korzystanie przez konsumenta z kapitału. Eksperci prawni są skłonni sądzić, że TSUE podzieli korzystną dla konsumentów opinię rzecznika generalnego TSUE z lutego 2023 roku. To zdecydowanie podnosi stawkę, szczególnie biorąc pod uwagę, że banki szacują te wynagrodzenia na 50 procent, a czasami nawet więcej, udzielonego kredytu frankowego.

Korzystna dla Konsumentów Opinia i Jej Potencjalny Wpływ

W lutym 2023 roku rzecznik generalny TSUE wyraził opinię, że po uznaniu umowy kredytu hipotecznego za nieważną ze względu na nieuczciwe warunki, konsumenci mogą domagać się od banków roszczeń wykraczających poza zwrot świadczeń pieniężnych. Sugeruje to, że banki nie mają prawa do wynagrodzenia za korzystanie przez konsumenta z kredytu. W praktyce oznacza to, że banki mogą liczyć wyłącznie na zwrot faktycznie wypłaconych pieniędzy, z odsetkami od daty, w której wezwany do zwrotu konsument powinien je zwrócić.

W odniesieniu do konsumentów, mogą oni oprócz zwrotu kwot faktycznie zapłaconych na rzecz banku, wraz z odsetkami od daty wezwania do ich zwrotu, domagać się naprawienia wszystkich szkód, jakie poniósł w wyniku nieuczciwego zachowania banku.

Ostatnie Słowo: Jaka jest Prawdopodobność Poparcia Opinii Rzecznika przez TSUE?

Oczekuje się, że TSUE podzieli opinię rzecznika, co mogłoby przynieść ulgę dla wielu klientów banków z kredytem frankowym. Jednakże, istnieje również możliwość, że TSUE umożliwi bankom składanie roszczeń. Z tego powodu, niezależnie od decyzji TSUE, prawo polskie nadal będzie odgrywało kluczową rolę w tych sporach.

Ostateczna decyzja o wynagrodzeniu dla banków pozostanie w rękach polskich sądów, które mają pewne pole do sporu: między zakazem żądania rynkowego wynagrodzenia a żadnym wynagrodzeniem. Tak czy inaczej, nadchodzący czwartek przyniesie ważne rozstrzygnięcie, które na pewno wpłynie na przyszłość relacji bank-klient w kontekście kredytów frankowych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie