15 czerwca oczekuje się, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wyda wyrok w sprawie C-520/21, dotyczącej kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po unieważnieniu umowy kredytu w CHF. Tego dnia zobaczymy, jak TSUE podejdzie do kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału po anulowaniu umowy kredytu we frankach szwajcarskich. Polski sektor bankowy, mając na uwadze potencjalny negatywny wyrok, już przygotowuje się na jego konsekwencje.
Reakcja Polskiego Sektora Bankowego na Możliwy Przeciwny Wyrok TSUE
Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), Jacek Jastrzębski, twierdzi, że sektor bankowy jest gotowy na przeciwny wyrok TSUE w tej sprawie. Jastrzębski uważa, że problemy związane z kredytami we frankach powinny być rozwiązywane przede wszystkim poprzez procesy ugodowe, a KNF aktualnie kończy prace nad stworzeniem ram prawnych, które pomogą rozwiązać ten problem.
Jastrzębski również podkreślił, że banki muszą być gotowe na różne scenariusze i powinny korzystać z możliwości zawierania ugód. Mówił, że banki nie powinny polegać tylko na wprowadzeniu rozwiązania prawego, ale powinny w pełni wykorzystać narzędzie, jakim są ugody. Według niego, najlepszy czas na promowanie i zawieranie ugód z frankowiczami nie został optymalnie wykorzystany.
Perspektywy dla Sektora Bankowego i Frankowiczów
W opinii Jastrzębskiego, sektor bankowy powinien nadal dążyć do przedstawiania swoim klientom jak najbardziej atrakcyjnych warunków ugód. To, jak sektor zareaguje na decyzję TSUE, będzie miał kluczowe znaczenie dla frankowiczów, którzy są głęboko zainteresowani wynikiem. Mimo to, Jastrzębski podkreśla, że sektor bankowy jest teraz dobrze skapitalizowany i płynny, co przekłada się na jego stabilność i bezpieczeństwo, niezależnie od wyniku sprawy C-520/21.
Niezależnie od wyniku, nadchodzące decyzje TSUE w sprawie kredytów frankowych z pewnością wpłyną na kształt polskiego rynku bankowego i mogą mieć długotrwałe konsekwencje dla frankowiczów.