15 czerwca 2023 roku to data o ogromnym znaczeniu dla kredytobiorców frankowych. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma wydać dwie kluczowe decyzje, które mogą przynieść korzyści osobom zadłużonym w frankach szwajcarskich. Sprawy oznaczone sygnaturami C-520/21 oraz C-287/22 dotyczą kwestii korzystania z kapitału i zabezpieczenia roszczeń związanych z bankiem Getin.
Głębsze Zrozumienie Wyroków
Oczekuje się, że w ramach sprawy o sygn. C-520/21, TSUE poprze swoją decyzję na opinię Rzecznika Generalnego z lutego tego roku. Kluczowym elementem tej decyzji jest prawdopodobne odebranie bankom możliwości zastraszenia kredytobiorców frankowych za pomocą pozwów zwrotnych dotyczących wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.
TSUE prawdopodobnie ustali, że nie istnieją prawne podstawy dla takich roszczeń. Ponadto, Trybunał może potwierdzić, że roszczenia pokrzywdzonych konsumentów o zadośćuczynienie, odszkodowanie i korzystanie z kapitału są w pełni zgodne z unijnym prawem.
Drugi wyrok (sygn. C-287/22) skupia się na przesłanych pytaniach prejudycjalnych w sprawie z bankiem Getin. Głównym celem jest ustalenie, czy krajowe prawo, które uniemożliwia ustanowienie zabezpieczenia roszczenia, jest sprzeczne z dyrektywą unijną 93/13 EWG i dyrektywą wprowadzającą procedurę resolution, czyli przymusową restrukturyzację banków.
Reperkusje Wyroków dla Kredytobiorców Frankowych
Przyszłość frankowiczów może zależeć od tych dwóch decyzji TSUE. Oba wyroki mają potencjał do znaczącego ograniczenia niekorzystnych dla kredytobiorców działań banków i mogą zmusić te instytucje do ponoszenia konsekwencji za niezgodne z prawem umowy kredytowe.
Ostatecznie, niezależnie od wyników, te wyroki będą stanowić znaczący postęp dla frankowiczów, otwierając nowy rozdział w ich długotrwałej walce o sprawiedliwość.