Home Wiadomości Nowe regulacje KPC – co to Oznacza dla Pozwów za kredyty we frankach

Nowe regulacje KPC – co to Oznacza dla Pozwów za kredyty we frankach

dodał Bankingo

13 kwietnia 2023 roku stał się dniem przełomowym dla osób posiadających kredyty denominowane w frankach szwajcarskich (CHF). Zmiany wprowadzone do Kodeksu postępowania cywilnego (KPC) sprawiły, że pola bitew w sądowej walce z bankami uległy przesunięciu. Jak jednak te zmiany wpłyną na przyszłe działania frankowiczów?

Wpływ Zmian i Co Oznaczają dla Frankowiczów

Nowelizacja KPC wprowadziła nowy paradygmat w zakresie składania pozwów dotyczących tzw. „toksycznych kredytów” CHF. Obecnie, pozwy sądowe mogą być kierowane jedynie do sądów właściwych ze względu na miejsce zamieszkania powoda.

Istnieje jednak pewien wyjątek – dla frankowiczów mieszkających po lewobrzeżnej stronie Warszawy, droga do Wydziału „Frankowego” Sądu Okręgowego w Warszawie pozostaje otwarta.

Warto jednak zauważyć, że te przepisy nie dotyczą spraw, które zostały już zainicjowane przed ich wejściem w życie. Dlatego frankowicze, którzy wcześniej zdecydowali się na drogę sądową, nie muszą obawiać się, że ich sprawy zostaną przeniesione do innych instytucji.

Wydział „Frankowy” w Warszawie wydaje się być najbardziej atrakcyjnym miejscem dla kredytobiorców, planujących podjęcie kroków prawnych przeciwko bankom. Wydział ten, specjalizujący się w sprawach dotyczących kredytów indeksowanych i denominowanych w walutach obcych, wypracował skuteczne procedury zabezpieczenia roszczeń dla kredytobiorców.

Zabezpieczenie roszczenia nie tylko w Warszawie

Zabezpieczenie roszczenia, które polega na zawieszeniu obowiązku spłacania rat do czasu uzyskania ostatecznego wyroku, jest prawem, które może stać się istotnym orężem dla frankowiczów. Mimo zmian w KPC, drzwi do sprawiedliwości pozostają otwarte dla kredytobiorców. Dla tych, którzy kwalifikują się do składania pozwów w Wydziale „Frankowym”, przyszłość wygląda jeszcze jaśniej, ale inne sądy także coraz częściej przyznają zabezpieczenie roszczenia Frankowiczom. Szanse na unieważnienie kredytu w sądach w całej Polsce są wysoki z uwagi na jednolitą linie orzeczniczą i według relacji najlepszych kancelarii frankowych wynoszą obecnie ponad 95%.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie