Członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie mają jednolitego stanowiska w kwestii obecnej inflacji. Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Adam Glapiński, wyraża zadowolenie z malejącej inflacji. Niemniej jednak, nie wszyscy członkowie RPP zgadzają się z tym podejściem. Pojawiły się wątpliwości dotyczące tempa spadku inflacji oraz wpływu spowolnienia gospodarczego na konsumpcję.
Krytyczne spojrzenie na inflację w świetle protokołu z posiedzenia RPP
NBP opublikował treść protokołu z kwietniowego posiedzenia RPP, który pokazuje różnice zdań między członkami Rady. Grupa członków Rady wyraża niepokój związany z trwałością inflacji oraz negatywnymi realnymi stopami procentowymi, które mogą utrudniać redukcję inflacji. Tymczasem inni członkowie Rady zauważają obniżenie stóp procentowych dla niektórych rodzajów kredytów.
Perspektywy gospodarcze i rynek pracy w ocenie RPP
Niektórzy członkowie Rady twierdzą, że napływające dane wskazują na spowolnienie gospodarcze i przewidują dalszy spadek konsumpcji. Jednak inna grupa członków RPP prognozuje wzrost aktywności gospodarczej w drugim kwartale 2023 r. i jej przyspieszenie w trzecim kwartale. W RPP przeważa zadowolenie z sytuacji na rynku pracy, choć niektórzy członkowie zauważają osłabienie popytu na pracę oraz spadek rocznej dynamiki zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W kwietniu i maju brakowało większości, która poparłaby propozycje podwyżek stóp procentowych, co skutkuje utrzymaniem obecnych stóp od września 2022 r.