Amerykański rząd może stanąć na krawędzi niewypłacalności już na początku czerwca, jeśli Kongres nie podejmie decyzji o podniesieniu limitu zadłużenia. Szefowa Departamentu Skarbu Stanów Zjednoczonych, Janet Yellen, ostrzega przed poważnymi konsekwencjami, jakie niewypłacalność może przynieść dla kraju.
W poniedziałek Yellen wystosowała list do Kongresu, w którym poinformowała, że limit zadłużenia, ustalony po raz ostatni w 2021 roku, może zostać przekroczony już 1 czerwca. Przyznała jednak, że dokładne określenie tej daty jest trudne. Yellen podkreśliła, że brak działań ze strony Kongresu może prowadzić do surowych konsekwencji, takich jak wprowadzenie Amerykanów w poważne trudności, osłabienie pozycji Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej czy podważenie zdolności kraju do obrony własnych interesów bezpieczeństwa narodowego.
W styczniu tego roku Departament Skarbu USA zastosował „nadzwyczajne środki”, które pozwoliły na kontynuację spłaty długów przez rząd przez kolejne kilka miesięcy. Wówczas większość ekonomistów oczekiwała, że graniczna data nastąpi dopiero w sierpniu, jednak prognozy te zmieniły się w związku z niższymi niż przewidywano wpływami z podatków.
Mimo poważnych ostrzeżeń przed katastrofalnymi skutkami bankructwa USA, Biały Dom i Republikanie kontrolujący Izbę Reprezentantów nie mogą dojść do porozumienia odnośnie podniesienia limitu zadłużenia, który obecnie wynosi 31,4 biliona dolarów. W zeszłym tygodniu Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę zwiększającą limit zadłużenia, zawierającą jednak drastyczne cięcia w wydatkach socjalnych. Ta propozycja nie ma szans na zatwierdzenie przez Senat, kontrolowany przez Demokratów, a prezydent Joe Biden zagroził, że zawetuje ustawę.
Lider Republikanów w Izbie Reprezentantów, Kevin McCarthy, uważa, że ustawę można potraktować jako próbę rozpoczęcia negocjacji. Jednak Biały Dom utrzymuje, że Kongres powinien podnieść limit zadłużenia bez żadnych warunków, tak jak miało to miejsce podczas prezydentury Donalda Trumpa. Prezydent Biden zaprosił McCarthy’ego oraz liderów Republikanów i Demokratów z obu izb Kongresu na spotkanie w Białym Domu, aby przedyskutować sytuację i poszukać wspólnego rozwiązania.
Niewypłacalność Stanów Zjednoczonych może wpłynąć nie tylko na amerykańską gospodarkę, ale także na światowy rynek finansowy. Dlatego podjęcie odpowiedniej decyzji przez Kongres ma kluczowe znaczenie dla stabilności globalnej.
Negocjacje pomiędzy Demokratami a Republikanami w sprawie limitu zadłużenia będą miały istotne implikacje dla przyszłości gospodarczej kraju. W tych niepewnych czasach, Amerykanie oczekują, że ich przedstawiciele podejmą odpowiedzialne i przemyślane decyzje, które pozwolą na uniknięcie kryzysu finansowego i utrzymanie stabilności gospodarczej.