Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości Wygrane frankowiczów ujawniają toksyczność kredytów złotówkowych

Wygrane frankowiczów ujawniają toksyczność kredytów złotówkowych

dodał Bankingo

Wygrane frankowiczów przyniosły wiele zmian w świecie finansów, choć nie brakowało głosów krytyki ze strony posiadaczy kredytów w złotówkach. Zarzucano im niesprawiedliwość otrzymywania „darmowych kredytów”, podczas gdy inni muszą spłacać wysokie odsetki. Okazało się jednak, że frankowicze przynieśli ogromne korzyści także dla tych, którzy brali kredyty w złotówkach. Jak to możliwe?

Okazuje się, że zapisy kredytów w złotówkach są podobne do toksycznych klauzul umów frankowych, a czasem nawet bardziej nieprecyzyjne. W wygranych sprawach frankowiczów kluczową rolę odgrywała chciwość banków, nie zaś wzrost wartości franka szwajcarskiego.

WIBOR i franki mają wiele wspólnego – obie wartości są uzależnione od bankowych, a nie rynkowych kursów. Banki mają kontrolę nad wysokością WIBORu, nie ponosząc żadnego ryzyka związanego z jego zmianami. Zaskakująco, to właśnie dzięki frankowiczom złotówkowicze mają szansę na wygrane w sądach, gdyż abuzywność klauzuli WIBOR jest teraz bardziej uznawana przez sądy.

Nawet pomimo rekordowej liczby wygranych frankowiczów, banki wciąż odnoszą ogromne zyski. Trudno to logicznie wytłumaczyć, jednak wynika to z zalet toksycznych kredytów złotówkowych, w których WIBOR potęguje wartości. Polska znajduje się na końcu listy krajów UE z niskim odsetkiem kredytów opartych o stałe stopy procentowe, przegrywając m.in. z Czechami i Rumunią.

Choć politycy obiecują rozwiązanie problemu toksycznych kredytów, to w rzeczywistości jedynym skutecznym i bezpiecznym sposobem na walkę z nimi są sprawy sądowe. To właśnie w sądach zapadają prawomocne wyroki, które przynoszą korzyści klientom. Dlatego też, jak wskazują prawnicy frankowiczów, dla wszystkich poszkodowanych przez toksyczne kredyty, najbezpieczniejszą drogą do sprawiedliwości pozostaje sąd.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie