W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez UCE Research zaobserwowano, że coraz mniejszy odsetek frankowiczów zamierza wystąpić z pozwem przeciwko kredytodawcy. Liczba osób planujących takie działanie wynosi 37,9%, co oznacza spadek o 1,2 punktu procentowego w porównaniu z rokiem wcześniej. Z drugiej strony, liczba tych, którzy nie chcą występować z pozwem, wzrosła aż o 17,9 punktu procentowego, osiągając 45,1% ankietowanych. 17% osób wciąż się waha, co stanowi spadek o 16,7 punktu procentowego w skali roku.
Zdaniem ekspertów, wiele osób nie jest świadomych swojej sytuacji prawnej i nie są pewne, czy powinny pozywać bank. Proces podejmowania decyzji jest skomplikowany, a banki starają się opóźnić lub zniechęcić klientów do wytoczenia procesu. Warto zauważyć, że doniesienia medialne o działaniach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) związanych z frankowiczami wpływają na zwiększenie zainteresowania tematem.
W porównaniu z poprzednim rokiem, liczba frankowiczów deklarujących chęć wystąpienia z pozwem zmniejszyła się o 1,2 punktu procentowego, wynosząc 39,1%. Z kolei liczba osób niechętnych do wchodzenia na drogę sądową wzrosła o 17,9 punktu procentowego do 27,2%. Ekspert przewiduje, że ten trend może się odwrócić, gdy pojawi się więcej prawomocnych wyroków na korzyść kredytobiorców.
Zmiany można również zaobserwować wśród osób, które wahają się w kwestii ewentualnego pozywania banku. Odsetek osób niezdecydowanych wynosi obecnie 33,7%, co oznacza spadek o 16,7 punktu procentowego w porównaniu z rokiem wcześniej.
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie IV kwartału 2022 r. oraz I kwartału 2023 r. przez UCE Research, metodą Computer Assisted Web Interview (CAWI). Wzięło w nim udział 738 osób, które nie były w sporze sądowym z kredytodawcą i posiadały tzw. kredyt frankowy w jednym z jedenastu banków działających na terenie Polski. Badanie jest prowadzone cyklicznie od trzech lat.