W obliczu globalnych problemów w sektorze bankowym, Minister Finansów Polski, Magdalena Rzeczkowska, uspokaja, że polski sektor bankowy jest stabilny i bezpieczny. Rzeczkowska podkreśla, że największym wyzwaniem dla polskich banków są nadal kredyty frankowe. Minister zachęca sektor do zawierania ugód z kredytobiorcami oraz wspomina o trudnościach związanych z pracami nad nową ustawą frankową.
Rzeczkowska twierdzi, że polski WIBOR jest w 100% zgodny z unijnym rozporządzeniem BMR i nie ma podstaw, aby kwestionować jego reprezentatywność. Szefowa Ministerstwa Finansów zauważa również, że obecne prokonsumenckie orzecznictwo w sprawach frankowych musi być uwzględnione przy tworzeniu nowej legislacji.
Minister Finansów zwraca uwagę na fakt, że wydarzenia na globalnych rynkach finansowych nie wpływają znacząco na polskie instytucje finansowe. W przypadku przedłużenia tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok, Rzeczkowska podkreśla konieczność uwzględnienia stabilności i bezpieczeństwa sektora bankowego w Polsce.
W kontekście problemu kredytów frankowych, Magdalena Rzeczkowska wspomina o Komitecie Stabilności Finansowej (KSF), który monitoruje te kwestie. Skład KSF obejmuje Narodowy Bank Polski, Komisję Nadzoru Finansowego i Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Minister przypomina, że kwestia hipotek walutowych jest głównym problemem, który utrzymuje KSF czujnym. Wskazuje też, że rząd nie pracuje nad ustawą dla frankowiczów.
Rzeczkowska również odnosi się do opinii rzecznika generalnego TSUE, który stwierdził, że po unieważnieniu umowy kredytowej, bank nie może domagać się od kredytobiorcy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Ta opinia, korzystna dla kredytobiorców, może przełożyć się na kolejną falę pozwów przeciwko bankom.
Szefowa Ministerstwa Finansów przyznaje, że prace nad nową ustawą frankową stanowią wyzwanie w obecnych warunkach. Mówi, że nie jest to proste i nie wszyscy będą zadowoleni z jej wprowadzenia. Na koniec, Rzeczkowska stanowczo podkreśla, że nie ma podstaw, aby podważać WIBOR i nazywa wszelkie próby w tym kierunku „działaniem destabilizującym”.