Wysokie ceny na rynku nieruchomości sprawiają, że duża część Polaków chcących kupić własne mieszkanie, musi wspomagać się zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Osoby chcące zakupić drugą nieruchomość zastanawiają się, czy otrzymanie kolejnego kredytu hipotecznego jest dla nich nadal osiągalne. W tym artykule wyjaśnimy, w jaki sposób można zaciągnąć następny kredyt mieszkaniowy, oraz czy warto go brać.
Spis treści:
Czy drugi kredyt hipoteczny ma sens?
Podstawową potrzebą każdego człowieka jest posiadanie dachu nad głową. Wzięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości, w której będzie się mieszkać, jest powszechną praktyką. Co w sytuacji, gdy posiadając już dom oraz stabilną sytuację finansową, chcemy zacząć rozglądać się za kolejnym inwestycjami?
Według ekspertów aktualna sytuacja na rynku sprawia, że nie warto trzymać oszczędności w banku. Lokaty oraz konta oszczędnościowe wypłacają bardzo niskie odsetki, co w przypadku szalejącej inflacji może przełożyć się nawet na zmniejszenie wartości odłożonych pieniędzy. Jednym z dobrych sposobów ulokowania oszczędności może okazać się zakup mieszkania bądź innej nieruchomości na wynajem.
Co w przypadku, gdy chcemy zaciągnąć kredyt na zakup kolejnego mieszkania, jednak wciąż nie wpłaciliśmy poprzedniego? Ile kredytów hipotecznych może wziąć jedna osoba? Czy kolejna hipoteka jest możliwa?
Czy można wziąć kolejny kredyt hipoteczny?
Posiadanie dwóch kredytów jednocześnie jest jak najbardziej możliwe. Dlaczego więc tak mało osób posiada więcej niż jeden kredyt?
Największym problemem może okazać się ograniczona zdolność kredytowa. By posiadać dwa kredyty, często wynoszące kilkaset tysięcy, kredytobiorca musi posiadać dużą zdolność kredytową. Jeśli spełnisz wymagania banku, możliwość wzięcia kolejnego kredytu hipotecznego stanie przez Tobą otworem. Należy się jednak zastanowić, czy na pewno warto zdecydować się na taki inwestycyjny krok. Będzie to znaczące obciążenie domowego budżetu, które może okazać się ogromnym problemem w przypadku wystąpienia sytuacji losowej lub podniesienia stóp procentowych.
Ze statystyk wynika, że wiele osób decyduje się na inwestycje w nieruchomości. Aktualna sytuacja na rynku sprawia, że osoby chcące wynająć mieszkanie mogą mieć problem, przez co decydując się na zakup nieruchomości pod wynajem, najprawdopodobniej szybko znajdą się chętni lokatorzy.
Czy warto wziąć drugi kredyt hipoteczny?
Zaciągnięcie kredytu hipotecznego może wygenerować zysk nawet o kilkanaście procent wyższy niż odłożenie pieniędzy na lokacie bankowej. Coraz więcej osób decyduje się na wynajmy krótkoterminowe. Taka opcja jest szczególnie popularna w dużych oraz turystycznych miastach. Osoba kupująca mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy może liczyć na zyski nawet kilkukrotnie większe niż z tradycyjnego wynajmu długoterminowego – zwłaszcza w sezonie urlopowym.
Drugi kredyt hipoteczny powinny rozważać osoby, które posiadają bardzo dobrą sytuację finansową, dla której dodatkowa rata kredytu nie będzie problemem, oraz które liczą na szybki zwrot inwestycji. Zaciągnięcie drugiego kredytu w tym samym banku, w którym już posiadamy kredyt, może być łatwiejsze pod względem formalności. Decydując się na kredyt powinieneś jednak najpierw zapoznać się z ofertami różnych banków, by móc wybrać najbardziej opłacalną opcję.
Na jakich warunkach można dostać drugi kredyt hipoteczny?
Staranie się o drugi kredyt wygląda podobnie jak składanie wniosku o pierwszy. Należy złożyć do banku odpowiedni dokumenty, na podstawie których zostanie oceniona zdolność kredytowa i możliwa kwota kredytu do uzyskania. Należy również posiadać dobrą historię kredytową – każda zwłoka w spłacie pierwszego kredytu może uniemożliwić wzięcie kolejnego. Warto przed złożeniem wniosku pobrać swój aktualny raport BIK. Trzeba przedstawić również fakt posiadania wystarczającego wkładu własnego.
Nie istnieje ograniczenie co do ilości kredytów, które ktoś może posiadać. Wszystko zależy jednak od sytuacji finansowej danej osoby, przez co drugi kredyt hipoteczny jest udzielany niezwykle rzadko, ponieważ na spłatę dwóch wysokich rat mogą pozwolić sobie jedynie osoby posiadające wysokie i regularne wypłaty.
Jeśli zdecydujesz się na zaciągnięcie drugiego kredytu, warto znaleźć bank, który udzieli go bez uwzględniania pierwszego kredytu. Niektóre banki uznają za wkład własny różnicę wartości nieruchomości, którą już się posiada, oraz nowej, którą chcemy zakupić. Może to wpłynąć na zwiększenie szans na pozytywne rozpatrzenie wniosku.
Nie należy obawiać się wysokiego oprocentowania, ponieważ jego maksymalna wysokość nie może przekroczyć ograniczenia ustalonego przepisami prawa. Drugi kredyt hipoteczny może zostać zaciągnięty z ofertą równie atrakcyjną co pierwszy.
Dokumenty wymagane przy drugim kredycie hipotecznym
Jeśli decydujesz się na złożenie wniosku o kolejny kredyt, musisz przygotować dokumenty podobne do tych, jakie przedstawiłeś przy zaciąganiu pierwszego kredytu hipotecznego. Bank będzie najprawdopodobniej wymagał m.in. zaświadczenia o zarobkach oraz dokumentów dotyczących nieruchomości. Konieczny będzie również dowód osobisty. Dokładną listę potrzebnych dokumentów otrzymasz w banku. Staranie się o drugi kredyt jest trudniejsze niż w przypadku pierwszego, dlatego warto dać sobie czas na załatwienie wszystkich formalności.
Czy można nie informować banku o spłacaniu innego kredytu?
Zaciągając kredyt możesz zastanawiać się, czy masz obowiązek poinformowania kredytodawcy o innych spłacanych zobowiązania. Może wydawać się, że zatajenie takiej informacji pozytywnie wpłynie na zdolność kredytową. Niezależnie, czy zaciągasz kolejny kredyt w tym samym banku, czy udajesz się do innej placówki, masz obowiązek podać wszystkie ciążące na Tobie zobowiązania, które obciążają Twój budżet.