Raty, jakie muszą do dziś spłacać kredytobiorcy frankowi, najczęściej są bardzo wysokie, z miesiąca na miesiąc rujnując oszczędności konsumentów. Dopóki umowa kredytowa trwa, nie można nic z tym robić i zobowiązanie trzeba spełnić. Jednak jest pewien sposób na to, by przestać przekazywać pieniądze bankom – można wnieść o zabezpieczenie roszczenia. Co to oznacza i kto może tego dokonać?
Spis treści:
Czym jest zabezpieczenie roszczeń w przypadku kredytu frankowego?
Zgodnie z artykułem 730 Kodeksu postępowania cywilnego, w przypadku każdego procesu na drodze cywilnej możliwe jest zażądanie od sądu udzielenia stosownego zabezpieczenia. Sąd natomiast udziela takiego zabezpieczenia zarówno przed rozpoczęciem postępowania, jak i w jego trakcie. O taką ochronę roszczeń mogą wnioskować wszystkie strony postępowania, o ile spełnią określone ustawowo warunki.
Jak zatem widać, aby Frankowicz mógł zabezpieczyć swoje roszczenia, musi wejść na drogę sądową, pozywając bank frankowy. Kredytobiorcy mogą domagać się unieważnienia umowy frankowej albo ofrankowania kredytu – zależnie od rodzaju zaciągniętego pierwotnie zobowiązania.
Wtedy właśnie można wnieść o zabezpieczenie swoich roszczeń względem banku, poprzez zawieszenie spłaty wszystkich rat, które powinny być płacone przez czas trwania postępowania. Dopiero uwzględnienie przez sąd takiego wniosku pozwala bowiem na zaprzestanie spłacania kredytu do momentu, kiedy zapadnie wyrok w sprawie frankowej.
Przygotowanie wniosku o udzielenie zabezpieczenia spłaty rat frankowych
Aby w ogóle wnioskować o takie zabezpieczenie, trzeba między innymi uprawdopodobnić swoje roszczenie, jaki pragnie się chronić w ten sposób. Należy więc niejako udowodnić, że wygranie procesu i na przykład unieważnienie umowy jest bardzo możliwe.
Jednak jak podkreślają prawnicy frankowi zaznajomieni ze sprawą, nie jest to w ogóle trudne w sprawach Frankowiczów. Teraz ponad 90 % kredytobiorców frankowych wygrywa sprawy sądowe, uzyskując prawomocne wyroki na niekorzyść banków. Sędziowie bowiem bez problemu znajdują niedozwolone klauzule umowne, które unieważniają umowę frankową.
Trzeba ponadto wykazać swój interes prawny, w przypadku domagania się o zabezpieczenie roszczeń. Jak wskazują eksperci, jest to bardziej możliwe w przypadku Frankowiczów, którzy dotychczas spłacili już chociaż wartość kapitału początkowego, a bank związany z umową znajduje się w trudnej sytuacji finansowej lub nie ma już siedziby w Polsce i zaprzestał prowadzenia działalności tutaj.
Niektórzy prawnicy jednak zaznaczają, że kwestia otrzymania zabezpieczenia roszczeń frankowych często zależy nawet od samego sędziego lub konkretnego sądu, do którego składa się o to wniosek. W dodatku, w przypadku nieuzyskania zabezpieczenia swoich roszczeń, kredytobiorcy przysługuje zażalenie.
Zabezpieczenie roszczeń a wakacje kredytowe
Niektórzy kredytobiorcy zastanawiają się, czy zamiast wnosić o zabezpieczenie swoich roszczeń w postępowaniu frankowym, nie powinni wybrać wakacji kredytowych. Jest to opcja przyznana przez bank, pozwalająca na zawieszenie spłaty swoich rat na 3 miesiące w ciągu roku. Każdy, kto spełni określone ustawowo warunki, może bez problemu otrzymać takie wakacje kredytowe.
Chociaż daje to odrobinę odpoczynku dla portfeli Frankowiczów, to jednak nie może się równać z sądowym zawieszeniem spłaty rat, w ramach zabezpieczenia roszczeń konsumenta. Dlaczego?
Wakacje kredytowe to tylko mały przystanek w płaceniu ogromnych rat ze szkodą dla swoich finansów. W rzeczywistości po ustaniu tego okresu praktycznie nic się nie zmienia w sytuacji Frankowiczów. Ich dług nadal istnieje, a kurs franka dalej rośnie.
Tymczasem zabezpieczenie roszczeń na drodze sądowej pozwala na zaprzestanie płacenia bankowi rat tak długo, aż zapadnie wyrok w sprawie frankowej.
Jest to ogromna ulga dla kredytobiorców i bardzo często jednocześnie oznaka, że już nigdy nie będą musieli cokolwiek płacić bankom frankowym. Kiedy bowiem sąd godzi się na udzielenie takiego zabezpieczenia, bardzo często oznacza to rychłą wygraną Frankowicza i odzyskanie od banku sporej nadpłaty.
Jak zwiększyć swoje szanse na zabezpieczenie roszczeń w sprawie frankowej?
Kredytobiorcy, którzy chcą złożyć wniosek o ochronę swoich roszczeń w procesie przeciw bankowi, muszą przedłożyć w sądzie odpowiednie pismo. Najlepiej, by w ogóle i pozew frankowy, i wniosek o zabezpieczenie roszczeń, sporządził wysoko kwalifikowany prawnik frankowy. Dobre kancelarie frankowe mają już ogromne doświadczenie w tego typu sprawach i wiedzą jak zwiększyć szanse klienta zarówno na wygraną całej sprawy, jak i na uzyskanie stosownych zabezpieczeń na drodze sądowej.
Inwestując w odpowiednią kancelarię frankową, można nawet unieważnić całą umowę z bankiem i odzyskać po prawomocnym wyroku swoje nadpłacone na rzecz banku środki. Dzięki pomocy prawników możliwe jest zatem uzyskanie zabezpieczenia roszczeń na czas postępowania sądowego, aby Frankowicze już nie musieli się martwić ani wysokimi stopami procentowymi, ani rosnącym kursem CHF. Jeżeli sprawy pójdą po myśli kredytobiorców – co dzieje się w przypadku ponad 90 % tego typu rozpraw – to Frankowicze zakończą proces z triumfem, ratując rodzinny budżet.