Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Finanse Dodatkowe opłaty przez wakacje kredytowe? To możliwe

Dodatkowe opłaty przez wakacje kredytowe? To możliwe

dodał Jacek Kabała

Choć na pierwszy rzut oka ustawa o wakacjach kredytowych i skorzystanie z nich jest dosyć proste. Trzeba spełnić kilka prostych formalności, wypełnić wniosek i gotowe; wciąż jednak znajdą się konsumenci kredytowi którzy mogą zostać niemile zaskoczeni z powodu dodatkowych kosztów. Uważać muszą szczególnie klienci, którzy posiadają kredyt hipoteczny z promocyjną marżą w banku, z usług którego na co dzień nie korzystają, czyli chociażby nie posiadają rachunku bankowego. To właśnie dla nich wakacje kredytowe mogą skutkować podwyższeniem marży kredytu w następnych miesiącach. 

Wprowadzone w lipcu tego roku wakacje kredytowe oznaczają, że przez 4 miesiące w bieżącym roku oraz przez 4 miesiące w następnym, konsumenci kredytowi nie muszą płacić rat kredytowych do których normalnie są zobowiązani. Nie pojawiają się żadne dodatkowe zaległości czy opłaty, lecz kredyt zostaje niejako przedłużony o 8 rat.

Uzyskane wolne środki z racji niepłacenia rat przeznaczyć można na inwestycje, nadpłatę bieżącego kredytu hipotecznego lub spłatę innych zaległości finansowych.

Z drugiej strony trzeba jednak bardzo uważać na narażenie się na dodatkowe koszty. Jeden z ekspertów zauważa, że w przypadku posiadania kredytu z promocyjną marżą, której wysokość uzależniona jest od stałego wpływu na rachunek bankowy kredytobiorcy, najczęściej prowadzony przez ten sam bank. W takim przypadku należy w szczególny sposób przyjrzeć się wakacjom kredytowym i możliwości niepłacenia rat.

Banki proponują takie rozwiązania dla klientów, licząc na to że będą korzystać również z innych ich produktów jak wspomniane prowadzenie rachunków bankowych, pożyczki lub lokaty. Na takie zabiegi decyduje się wielu klientów z racji na promocyjną wówczas marżę, niższą nawet o 1,5% od standardowej.

Co to jednak oznacza dla osób mający kredyt na takich warunkach? W takiej sytuacji klienci posiadający kredyt w danym banku, z usług którego na co dzień nie korzystają muszą zwrócić uwagę, ponieważ najpewniej mają obowiązek posiadania konta oraz generowania na nim obrotów, a w przypadku wakacji kredytowych i niepłacenia rat, nie spełniamy drugiego warunku.

W telewizji oraz na czołowych portalach informacyjnych na próżno szukać informacji o ewentualnych konsekwencjach dla posiada kont służących jedynie do obsługi kredytów hipotecznych, gdzie w umowach zawarte mogą być informacje o minimalnej kwocie regularnych wpłat na konto, w innym wypadku wzrosnąć może oprocentowanie kredytu. Kłopoty mogą być naprawdę nie małe, z racji że pojedyncza rata kredytu wzrosnąć może o nawet kilkaset złotych.

Bankowcy alarmują, że w takiej sytuacji, to że kredyt jest „zamrożony” nie oznacza, że pozostałe koszty związane z jego obsługą są również zawieszone.

Wakacje kredytowe oznaczają zatem ilość określonej liczby miesięcy, kiedy to bank nie pobiera określonej raty kredytowej, pamiętać jednak należy o pozostałych kosztach związanych z kredytem. Najczęściej trzeba mieć na uwadze płacenie składek ubezpieczeniowych, w dużej części banków takie ubezpieczenie jest i należy je płacić bez względu na to czy skorzystało się z wakacji kredytowych czy też nie.

Poza tym bardzo często warunki umowy zostają spisane w takim sposób, że wyższa marża kredytu obowiązywać zacznie w kolejnym miesiącu po wakacjach kredytowych. Niektóre z umów skonstruowane są w taki sposób, że podwyższona marża z racji na błąd klienta obowiązywać będzie nawet przez kilka miesięcy w związku z czym koszty sięgać mogą dużo wyższych kwot niż kilkaset złotych.

Opisany wyżej problem nie będzie dotyczył osób spłacających kredyt w banku na którym posiadają swój podstawowy rachunek bankowy i prawie codziennie dokonywane są na nim transfery gotówkowe, przychodzące lub wychodzące. Zagrożeni pozostają głównie klienci, którzy konto w danym banku posiadają jedynie do spłacania rat kredytu.

Najczęściej na konto przelewana jest kwota potrzebna do zapłacenia miesięcznej raty, a nadwyżka zabierane na swoje podstawowe konto. W związku z wakacjami kredytowymi takie osoby mogą stwierdzić, że nie ma sensu dokonywać przelewu, bowiem żadnej w raty w danym czasie nie trzeba płacić.

Specjaliści do spraw kredytów zwracają uwagę, iż duża część kredytobiorców może mieć ustawione cykliczne przelewy o określonej kwocie na konto, gdzie ma się kredyt. Tak więc powstały problem dotyczyć może nielicznych osób posiadających kredytów. Osoby z podwyższoną marżą być może zostaną powiadomione o podniesionej im marży i dzięki temu w następnym miesiącu już tego problemu nie popełnią.

Tak czy siak, warto jednak zwrócić uwagę na wszystkie warunki oraz koszty związane ze spłatą kredytu hipotecznego. Dokładne zapoznanie się z zasadami do których się zobowiązano i ich spełnienie powoli uniknąć dodatkowego stresu i kosztów. Wakacje kredytowe to jakby nie było pomoc dla kredytobiorców, ważne zatem aby nie narazić się przypadkiem na dodatkowe wydatki.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie