Wielu kredytobiorców decyduje się na wcześniejszą spłatę kredytu w celu uniknięcia kosztów procentowych i zyskania większej niezależności finansowej. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że po wcześniejszej spłacie kredytu istnieje możliwość odzyskania części poniesionych kosztów od banku. W niniejszym artykule dowiesz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać zwrot pieniędzy po spłaconym wcześniej kredycie oraz jak skorzystać z tej możliwości.
Spis treści:
Ustawa o kredycie konsumenckim a zwrot kosztów
Zgodnie z Ustawą o kredycie konsumenckim, kredytobiorcy posiadający kredyt konsumencki mają prawo do odzyskania części prowizji i innych kosztów wpłaconych z tytułu udzielonego kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty. Zwrot naliczany jest za okres pomiędzy terminem zakończenia spłaty rat kredytu wskazanym w umowie, a czasem rzeczywistej spłaty dokonanej przez kredytobiorcę. Dotyczy to również sytuacji, gdy konsument zdecydował się na skonsolidowanie swoich zobowiązań w jeden kredyt konsolidacyjny. Jednak nie każdy posiadacz kredytu konsumenckiego może ubiegać się o zwrot kosztów od banku po wcześniejszej spłacie kredytu – przepisy dotyczą zobowiązań spełniających określone wymagania.
Warunki odzyskania kosztów od banku
Aby otrzymać zwrot części kosztów od banku po wcześniejszej spłacie kredytu, muszą zostać spełnione następujące warunki:
- Zobowiązanie musiało zostać zawarte po 18 grudnia 2011 roku.
- Kwota kredytu lub pożyczki nie może przekraczać 255 550 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie.
- Kredyt nie może być zabezpieczony hipoteką.
- Zobowiązanie musiało zostać zaciągnięte przez konsumenta, a uzyskane świadczenie nie mogło być przeznaczone na działalność gospodarczą.
- Od całkowitej spłaty kredytu lub pożyczki nie może minąć więcej niż 12 miesięcy.
Jeśli spełniasz powyższe warunki, możesz rozważyć ubieganie się o zwrot kosztów od banku po wcześniejszej spłacie kredytu.
Jak uzyskać zwrot kosztów od banku?
Banki i inne instytucje finansowe udzielające pożyczek są zobowiązane do zwrotu prowizji i innych kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania. Jednak często kredytobiorcy nie są świadomi tego prawa i banki unikają zwrotu kosztów, wykorzystując niewiedzę swoich klientów. Jeśli nie otrzymałeś należnych Ci pieniędzy, możesz złożyć do pożyczkodawcy wniosek o zwrot kosztów.
Wnioskując o zwrot kosztów, musisz wskazać następujące informacje:
- Dane osoby, która zaciągnęła kredyt/pożyczkę.
- Numer umowy o kredyt/pożyczkę.
- Numer konta, na które mają zostać zwrócone należności.
- Podstawę prawną, na którą powołujesz się (np. artykuł 49 Ustawy o kredycie konsumenckim).
Prawidłowo wypełniony wniosek należy złożyć w siedzibie banku lub dostarczyć za pomocą tradycyjnej poczty. Bank powinien odpowiedzieć na złożoną reklamację w ciągu 30 dni od otrzymania wniosku. Jeśli otrzymasz odmowę, warto rozważyć skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego i skorzystanie z usług profesjonalistów, którzy zajmują się dochodzeniem roszczeń w imieniu klientów.
Podsumowanie
Wcześniejsza spłata kredytu może skutkować zwrotem części kosztów od banku. Warto zapoznać się z Ustawą o kredycie konsumenckim i sprawdzić, czy spełniasz warunki, aby ubiegać się o zwrot kosztów po wcześniejszej spłacie kredytu. Jeśli tak, składanie wniosku o zwrot kosztów może być pierwszym krokiem do odzyskania swoich pieniędzy. Pamiętaj, że w razie odmowy możesz skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą Ci w dochodzeniu swoich roszczeń w sądzie.