Home Kursy walut Złoty osłabia się względem dolara: Analiza sytuacji na rynku walutowym

Złoty osłabia się względem dolara: Analiza sytuacji na rynku walutowym

dodał Bankingo

W ostatnim czasie można zaobserwować kontynuację osłabienia polskiego złotego względem amerykańskiego dolara. Jest to efektem kilku czynników, w tym jastrzębiej polityki pieniężnej banku centralnego Stanów Zjednoczonych oraz ostatnich danych gospodarczych z USA. Nawoływania prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. W tym artykule dokładniej przyjrzymy się sytuacji na rynku walutowym oraz czynnikom wpływającym na kurs złotego.

Polityka pieniężna banku centralnego USA a kurs dolara

Wypowiedzi przedstawicieli Fedu, amerykańskiego banku centralnego, sugerują kolejną podwyżkę stóp procentowych w USA jeszcze w tym roku. Ta jastrzębia polityka pieniężna wpływa na oczekiwania inwestorów i skutkuje umocnieniem dolara. Rynek wcześniej spodziewał się obniżek stóp procentowych w pierwszej połowie 2024 roku, jednak teraz oczekuje maksymalnie dwóch podwyżek o 25 punktów bazowych. Aktualne stopy procentowe w USA mieszczą się w przedziale 5,25-5,60. W rezultacie obserwujemy dalsze umacnianie się dolara, co negatywnie wpływa na kurs złotego względem dolara.

Osłabienie złotego a sytuacja gospodarcza

W ostatnich dniach złoty stracił około 1% względem dolara, a kurs jednego dolara przekroczył granicę 4,40 złotego. Złoty traci również względem euro, które kosztuje już 4,63 złotego. Warto jednak zauważyć, że zmiana retoryki prezesa NBP, prof. Adama Glapińskiego, miała tylko chwilowe efekty. Deprecjacja złotego jest związana m.in. z umocnieniem dolara, które ma negatywny wpływ na naszą walutę.

Presja na Giełdzie Papierów Wartościowych

Umacniający się dolar wywołuje presję na Giełdzie Papierów Wartościowych oraz polskiej walucie. Złoty, choć skorelowany z euro, osuwa się szybciej od niego. Wykres dla pary walutowej USDPLN wskazuje na możliwość wzrostu kursu do około 4,50 złotego. Taki scenariusz miałby duże znaczenie dla akcji i mogłaby wpłynąć na ich wartość.

Polityka pieniężna Rady Polityki Pieniężnej a wartość złotego

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych w Polsce o 75 punktów bazowych do 6,00% nie przyniosła oczekiwanych rezultatów. Rynek oraz ekonomiści spodziewali się obniżki, ale o maksymalnie 25 punktów bazowych. Spadek wartości złotego był zauważalny od razu po tej decyzji. Jednak prof. Adam Glapiński bagatelizował znaczenie tego zjawiska, argumentując, że kurs jest wolny i reaguje na zmiany. Mocniejszy kurs złotego działa antyinflacyjnie, a deprecjonowanie złotego o 2% nie ma znaczenia dla gospodarki. Jednak w rozmowie z PAP Biznes przyznał, że przestrzeń do dalszych obniżek stóp procentowych znacząco się zawęziła po ostatnim dostosowaniu.

Podsumowanie

Obecnie na rynku walutowym można zaobserwować osłabienie polskiego złotego względem amerykańskiego dolara. Jastrzębia polityka pieniężna banku centralnego USA oraz decyzje Rady Polityki Pieniężnej mają istotny wpływ na kurs złotego. Umocnienie dolara i presja na Giełdzie Papierów Wartościowych negatywnie wpływają na wartość złotego. Mimo nawoływań prezesa NBP, sytuacja na rynku walutowym nie ulega poprawie. Warto śledzić dalszy rozwój wydarzeń i analizować czynniki wpływające na kursy walut.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie