Home Wiadomości Złoty i frankowicze w kryzysie: Jak obniżka stóp procentowych NBP wpływa na frankowiczów i firmy

Złoty i frankowicze w kryzysie: Jak obniżka stóp procentowych NBP wpływa na frankowiczów i firmy

dodał Bankingo

Złoty, polska waluta, od kilku dni traci na wartości w wyniku zaskakującej decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o obniżce głównej stopy procentowej. Wtorkowa obniżka o 0,75 pkt proc., która sprowadziła stopę procentową do 6 proc., wywołała falę krytyki i niepokoju wśród ekonomistów i przedsiębiorców. W rezultacie złoty osłabił się o 4 proc. w ciągu zaledwie czterech dni, co oznacza większe straty niż jakakolwiek inna z 30 najważniejszych walut na świecie. Jak ta sytuacja wpływa na frankowiczów i firmy?

Obniżka stóp procentowych: złoty w kryzysie

Obniżka stóp procentowych przez NBP była niespodziewana i radykalna. Decyzja ta miała być przedwyborczym „złotym strzałem” dla partii rządzącej, jednak skutki okazały się niekorzystne dla polskiej waluty. Spirala spadku wartości złotego może być trudna do zatrzymania, a niektórzy eksperci porównują go nawet do gwałtownych zniżek związanych z wybuchem wojny na Ukrainie i pandemią COVID-19.

Skutki dla frankowiczów

Frankowicze, czyli osoby posiadające kredyty hipoteczne w walucie szwajcarskiej, są jedną z grup osób najbardziej dotkniętych obniżką stóp procentowych. Obecna sytuacja sprawia, że rata miesięczna takiego kredytu znacznie wzrośnie, ponieważ złoty osłabia się w stosunku do franka szwajcarskiego. To oznacza, że osoby posiadające takie kredyty będą musiały płacić znacznie więcej, co może stanowić duże obciążenie finansowe dla wielu rodzin.

Dodatkowo frankowicze nie mogą spać spokojnie – gdyż każda kolejna obniżka stóp procentowych może wpłynąć na gwałtowny wzrost kursu franka.Obecnie już 140.000 procesuje się z bankami w sądach w związku z wadliwymi umowami frankowymi. Według nieoficjalnych statystyk kancelarii frankowych frankowicze wygrywają z bankami około 97% spraw.

Eksporterzy i firmy importochłonne

Deprecjacja złotego może teoretycznie sprzyjać eksporterom, ponieważ towarzyszy jej wzrost konkurencyjności polskich produktów na rynkach zagranicznych. Jednak w praktyce może to być dużo bardziej skomplikowane. Wiele firm eksportujących jest bowiem importochłonnych, co oznacza, że duży odsetek ich kosztów operacyjnych stanowią importowane surowce. Osłabienie złotego prowadzi do wzrostu kosztów importu, co z kolei może sprawić, że produkty eksportowe staną się mniej konkurencyjne.

Perspektywy dla przedsiębiorców

Obniżka stóp procentowych i spadek wartości złotego wpływają na ogólną sytuację przedsiębiorców w Polsce. Wiele firm, zwłaszcza te działające w sektorze handlowym i usługowym, odczuje wzrost kosztów operacyjnych związanych z importem. W rezultacie mogą być zmuszone podnieść ceny swoich produktów i usług, co może wpłynąć negatywnie na popyt.

Reakcje ekonomistów i analityków

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej spotkała się z krytyką ze strony ekonomistów i analityków. Niektórzy uważają, że obniżka stóp procentowych była zbyt radykalna i nieodpowiednia w kontekście obecnej sytuacji gospodarczej. Inni zwracają uwagę na konieczność większej ostrożności i przewidywalności działań NBP, aby uniknąć nagłych spadków wartości waluty i niepotrzebnych turbulencji na rynkach finansowych.

Podsumowanie

Obniżka stóp procentowych przez NBP i spadek wartości złotego mają istotne konsekwencje dla frankowiczów i firm. Frankowicze będą musieli zmierzyć się z wyższymi ratami kredytowymi, co może okazać się dużym obciążeniem finansowym. Firmy importochłonne będą miały trudności z utrzymaniem konkurencyjności swoich produktów, ponieważ wzrost kosztów importu wpłynie na ceny. Obecna sytuacja wymaga większej ostrożności i przemyślanych działań ze strony NBP, aby zapobiec dalszemu osłabieniu złotego i negatywnym skutkom dla gospodarki.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie