Home Wiadomości Zjednoczone Emiraty Arabskie chronią własne interesy podtrzymując relacje z Izraelem

Zjednoczone Emiraty Arabskie chronią własne interesy podtrzymując relacje z Izraelem

dodał Bankingo

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) planują utrzymać więzi dyplomatyczne z Izraelem, pomimo międzynarodowych protestów w związku z narastającą liczbą ofiar wojny w Gazie. Jednocześnie ZEA mają nadzieję wywierać umiarkowujący wpływ na kampanię Izraela, jednocześnie chroniąc własne interesy – donoszą cztery źródła dobrze zaznajomione z polityką rządu ZEA podała agencja Reuters.

Utrzymywanie więzi dyplomatycznych

Abu Dhabi stało się najważniejszym krajem arabskim, który nawiązał stosunki dyplomatyczne z Izraelem w ciągu ostatnich 30 lat w ramach porozumienia Abraham Accords, które zostało zapoczątkowane przez Stanów Zjednoczonych w 2020 roku. To otworzyło drogę dla innych państw arabskich, aby nawiązały swoje własne stosunki z Izraelem, łamiąc tabu dotyczące normalizacji stosunków bez utworzenia państwa palestyńskiego.

Mimo rosnącej liczby ofiar śmiertelnych podczas inwazji Izraela na Strefę Gazy, która została rozpoczęta w odpowiedzi na ataki Hamasu na granicę 7 października, Abu Dhabi planuje utrzymać więzi dyplomatyczne z Izraelem. Jednocześnie ZEA mają nadzieję wpływać na izraelską kampanię, jednocześnie chroniąc własne interesy.

ZEA jako partner bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych

Zjednoczone Emiraty Arabskie, wspierane swoim bogactwem związanym z ropą naftową, mają znaczący wpływ na sprawy regionalne. Jednocześnie pełnią rolę partnera bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych, goszcząc amerykańskie siły wojskowe.

Mediacja w konflikcie

Poza utrzymywaniem więzi z Izraelem, ZEA pracują nad umiarkowaniem publicznych stanowisk państw arabskich, aby po zakończeniu wojny istniała możliwość powrotu do szerokiego dialogu – donoszą cztery źródła, które poprosiły o zachowanie anonimowości ze względu na wrażliwość sprawy.

Prezydent ZEA, szejk Mohamed bin Zayed Al Nahyan, spotkał się w zeszłym miesiącu z izraelskim premierem Benjaminem Netanjahu. Oficjele ZEA publicznie potępili działania Izraela i wielokrotnie wezwali do zakończenia przemocy.

Wprowadzenie rozejmu i otwarcie korytarzy humanitarnych

Jednym z najważniejszych priorytetów ZEA jest wprowadzenie rozejmu i otwarcie korytarzy humanitarnych. Emiracki urzędnik w odpowiedzi na prośbę o komentarz powiedział, że ZEA dąży obecnie do zapewnienia rozejmu oraz otwarcia korytarzy humanitarnych.

Zdolność do wpływania na region

ZEA, jako potęga zatokowa, mająca na swoim koncie bogactwo związane z ropą naftową, posiada znaczący wpływ na sprawy regionalne. W ostatnich trzech latach ZEA wypracowały bliższe więzi ekonomiczne i bezpieczeństwa z Izraelem, w tym współpracę w dziedzinie obrony. Izrael dostarczył ZEA systemy obrony powietrznej po atakach rakietowych i dronowych na Abu Dhabi w 2022 roku przez prorządową Hutę w Jemenie, która jest powiązana z Iranem.

Wartość handlu dwustronnego przekroczyła 6 miliardów dolarów od 2020 roku, zgodnie z danymi rządu izraelskiego. Izraelscy turyści tłumnie odwiedzali hotele, plaże i centra handlowe w ZEA, które są potęgą w OPEC i regionalnym ośrodkiem biznesowym.

Frustracje ze współpracy ze Stanami Zjednoczonymi

Mimo coraz bliższych więzi gospodarczych i bezpieczeństwa z Izraelem, Abu Dhabi jest coraz bardziej zirytowane swoim najważniejszym partnerem bezpieczeństwa, Stanami Zjednoczonymi. ZEA uważa, że Stany Zjednoczone nie wywierają wystarczającego nacisku, aby zakończyć wojnę – donoszą cztery źródła.

Doradca dyplomatyczny prezydenta ZEA Anwar Gargash powiedział w tym tygodniu, że Waszyngton powinien jak najszybciej zakończyć konflikt i rozpocząć proces rozwiązania dekady trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego, rozwiązując kwestię uchodźców, granic i Jerozolimy Wschodniej.

Obawy ZEA o eskalację napięć regionalnych

ZEA publicznie wyraziły obawy, że obecna wojna ryzykuje wywołanie napięć regionalnych i nowej fali ekstremizmu na Bliskim Wschodzie. Ambasador ZEA przy ONZ, Lana Nusseibeh, powiedziała 18 października, że Abu Dhabi dążyło do dostarczenia dobrobytu i bezpieczeństwa w nowym Bliskim Wschodzie poprzez współpracę i pokojowe współistnienie.

Mimo coraz bliższych więzi ekonomicznych i bezpieczeństwa z Izraelem, Abu Dhabi ma niewielki widoczny sukces w powstrzymywaniu ofensywy w Gazie, która doprowadziła do śmierci ponad 11 000 osób, według palestyńskich urzędników. Hamas zabił około 1 200 osób w swoim zaskakującym ataku na Izrael, a izraelskie władze twierdzą, że wzięto około 240 zakładników.

ZEA rosną coraz bardziej zirytowane swoim najważniejszym partnerem bezpieczeństwa, Stanami Zjednoczonymi, które według nich nie wywierają wystarczającego nacisku, aby zakończyć wojnę – donoszą cztery źródła.

Możliwość obniżenia lub zerwania więzi

Żadne z czterech źródeł nie wyklucza obniżenia lub zerwania więzi ZEA, jeśli kryzys się nasili. Jednak źródła powiedziały, że przesiedlenie ludności palestyńskiej ze Strefy Gazy lub Zachodniego Brzegu do Egiptu lub Jordanii jest czerwoną linią dla Abu Dhabi.

James Dorsey, starszy pracownik naukowy na Narodowym Uniwersytecie Singapuru, powiedział, że wojna w Gazie zdyskredytowała ideę, że sama współpraca gospodarcza może budować stabilny region. „Nowy Bliski Wschód był budowany na bardzo kruchym gruncie” – powiedział agencji Reuters.

Izrael odrzucił międzynarodowe wezwania do natychmiastowego rozejmu, a premier Netanjahu powiedział, że nie będzie żadnego zatrzymania ataku, dopóki zakładnicy nie zostaną uwolnieni. Jego rząd zobowiązał się zniszczyć Hamas, który jest uznawany za organizację terrorystyczną przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską.

Podczas krytykowania działań Izraela, Abu Dhabi potępiło również Hamas za jego atak. ZEA uważa palestyńską organizację zbrojną i inne ugrupowania islamistyczne za zagrożenie dla stabilności na Bliskim Wschodzie i poza nim.

Podsumowanie

Zjednoczone Emiraty Arabskie planują utrzymać więzi dyplomatyczne z Izraelem, pomimo protestów międzynarodowych w związku z narastającą liczbą ofiar wojny w Gazie. Jednocześnie ZEA mają nadzieję wpływać na kampanię Izraela, jednocześnie chroniąc swoje własne interesy. Warto zauważyć, że Abu Dhabi jest zaniepokojone brakiem skutecznej interwencji ze strony Stanów Zjednoczonych w celu zakończenia wojny. Mimo to, ZEA utrzymuje swoje więzi z Izraelem i widzi ich jako długoterminowy priorytet strategiczny.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie