Home Edukacja Zgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowych – Jak to zrobić?

Zgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowych – Jak to zrobić?

dodał Bankingo

W dzisiejszym cyfrowym świecie ochrona danych osobowych staje się coraz bardziej istotna. Administracja prawna, zwłaszcza w Polsce, wymaga, aby organizacje zgłaszały wszelkie naruszenia ochrony danych osobowych Urzędowi Ochrony Danych Osobowych (UODO). W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie zgłosić naruszenie ochrony danych osobowych i jakie są dostępne metody zgłaszania.

Organem właściwym do zgłaszania naruszeń ochrony danych osobowych

W przypadku naruszenia ochrony danych osobowych, organem właściwym do zgłaszania jest Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych (Prezes UODO). Istnieją cztery sposoby zgłaszania naruszeń:

 1. Elektronicznie poprzez wypełnienie dedykowanego formularza elektronicznego dostępnego na platformie biznes.gov.pl.
 2. Elektronicznie poprzez wysłanie wypełnionego formularza na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.
 3. Elektronicznie poprzez wysłanie wypełnionego formularza za pomocą pisma ogólnego dostępnego na platformie biznes.gov.pl lub platformie epuap.gov.pl.
 4. Tradycyjną pocztą wysyłając wypełniony formularz na adres Urzędu.

W przypadku naruszenia danych osób w różnych krajach UE, Prezes UODO może być organem nadzorczym. Administrator powinien dokonać analizy, czy Prezes UODO jest właściwym organem nadzorczym, czy może inny europejski organ nadzorczy.

Jak załatwić sprawę naruszenia ochrony danych osobowych

Jeśli doszło do naruszenia ochrony danych osobowych w Twojej firmie, istnieje kilka kroków, które powinieneś podjąć w celu zgłoszenia tego zdarzenia:

 1. Zgłoszenie naruszenia: Masz 72 godziny na zgłoszenie naruszenia ochrony danych osobowych do Prezesa UODO. Możesz to zrobić elektronicznie poprzez wypełnienie formularza dostępnego na platformie biznes.gov.pl.
 2. Opis naruszenia: W zgłoszeniu powinieneś dokładnie opisać charakter naruszenia, tj. czy doszło do zgubienia, kradzieży nośnika danych, przypadkowego wysłania danych osobie nieuprawnionej, czy innego rodzaju naruszenia.
 3. Wykrycie naruszenia: Podaj datę, kiedy naruszenie zostało wykryte, oraz datę powiadomienia administratora.
 4. Charakter naruszenia: Opisz szczegółowo na czym polegało naruszenie ochrony danych osobowych. Może to być zgubienie lub kradzież nośnika/urządzenia, utrata dokumentacji papierowej, nieuprawnione uzyskanie dostępu do informacji, złośliwe oprogramowanie ingerujące w poufność danych, uzyskanie poufnych informacji przez pozornie zaufaną osobę w oficjalnej komunikacji elektronicznej (phishing) lub inne rodzaje naruszeń.
 5. Charakter naruszenia: Wybierz odpowiednią opcję, która najlepiej opisuje charakter naruszenia. Może to być naruszenie poufności danych, naruszenie integralności danych lub naruszenie dostępności danych.
 6. Kategorie danych osobowych: Staraj się nie podawać danych konkretnych osób, których dotyczy naruszenie. Skup się na ogólnych kategoriach danych, takich jak dane kontaktowe, dane finansowe, dane medyczne itp.

Przykładowe naruszenia ochrony danych osobowych

Naruszenia ochrony danych osobowych mogą przybierać różne formy. Oto kilka przykładów:

 1. Utrata nośników danych: Może to być zgubienie lub kradzież nośnika/urządzenia, na którym przechowywane są dane osobowe.
 2. Ujawnienie danych: Może to być przypadkowe ujawnienie danych, wysłanie danych do niewłaściwej osoby lub nieuprawnione uzyskanie dostępu do informacji.
 3. Naruszenie integralności danych: Może to być wprowadzenie nieuprawnionych zmian w danych podczas ich przetwarzania.
 4. Naruszenie poufności danych: Może to być nieuprawnione ujawnienie lub udostępnienie danych, jak również nieprawidłowa anonimizacja danych osobowych.

W przypadku wystąpienia naruszenia ochrony danych osobowych, istotne jest przeprowadzenie pełnej analizy ryzyka i zgłoszenie tego zdarzenia do Prezesa UODO. Ważne jest również podjęcie działań mających na celu zapobieżenie podobnym incydentom w przyszłości.

Podsumowanie

Zgłaszanie naruszeń ochrony danych osobowych jest obowiązkowe dla organizacji, które przetwarzają dane osobowe. Prezes UODO jest organem właściwym do przyjmowania zgłoszeń. W przypadku naruszenia, należy dokładnie opisać charakter zdarzenia i zgłosić je w odpowiednim terminie. Przykłady naruszeń obejmują utratę nośników danych, ujawnienie danych osobowych oraz naruszenie integralności i poufności danych. Przeprowadzenie analizy ryzyka i podjęcie działań mających na celu zapobieżenie podobnym incydentom są kluczowe dla zapewnienia ochrony danych osobowych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie