Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Edukacja Zawezwanie do próby ugodowej i odpowiedź w sprawie frankowej

Zawezwanie do próby ugodowej i odpowiedź w sprawie frankowej

dodał Bankingo

Niemal każda osoba, która zdecydowała się na skorzystanie z kredytu frankowego, mogła spotkać się z terminem „wezwanie do próby ugodowej”. Co jednak kryje się za tym pojęciem i jakie są jego konsekwencje dla frankowiczów?

Czym Jest Wezwanie do Próby Ugodowej?

Wezwanie do próby ugodowej to formalne pismo, które może złożyć zarówno bank, jak i kredytobiorca. Jego głównym celem jest próba rozwiązania sporu bez konieczności prowadzenia długotrwałego procesu sądowego. Niemniej jednak, w praktyce, wezwanie do próby ugodowej często bywa wykorzystywane przez banki jako narzędzie do przerwania biegu przedawnienia roszczeń.

Wezwanie do Próby Ugodowej a Przedawnienie Roszczeń

Przed 2022 rokiem, wezwanie do próby ugodowej mogło skutecznie przerwać bieg przedawnienia roszczeń. Zmieniło się to jednak po nowelizacji Kodeksu Cywilnego. Od 30 czerwca 2022 roku, wezwanie do próby ugodowej jedynie zawiesza, a nie przerywa bieg przedawnienia. Co więcej, nowelizacja przepisów dotyczy także wszczęcia mediacji, co oznacza, że bieg terminu przedawnienia będzie biegł na nowo, gdy zakończy się postępowanie sądowe.

Skutki Zawezwania do Próby Ugodowej w 2024

Dla banków, wezwanie do ugody już nie pełni takiej funkcji, jak kiedyś. Wcześniej, mogli oni wykorzystać to narzędzie do przerwania biegu przedawnienia. Dziś, wezwanie do próby ugodowej jedynie zawiesza bieg przedawnienia, co jest korzystne dla frankowiczów. Banki bowiem często nadużywały instytucji, jaką jest wezwanie do próby ugodowej, składając kilkukrotne wnioski o zawezwanie do próby ugodowej. Obecnie zawezwania do próby ugodowej masowo wysyła syndyk z upadłego Getin Bank. W przypadku otrzymania takiego wezwania od synyka należy sprawę skonsultować w wyspecjalizowaną kancelarią od spraw frankowych.

Odpowiedź na Wezwanie do Próby Ugodowej

Frankowicz, który otrzymał wezwanie do próby ugodowej, nie jest zobowiązany do udziału w próbie ugody, ani do odpowiedzi na wezwanie. Jeżeli jednak wykaże zainteresowanie nawiązaniem ugody z bankiem, powinien sporządzić odpowiedź na wezwanie do próby ugodowej i złożyć ją w sądzie przed rozprawą.

Zawezwanie do Próby Ugodowej Wzór

Niestety, nie istnieje uniwersalny wzór wezwania do próby ugodowej, który frankowicz mógłby wykorzystać do uzyskania satysfakcjonującej ugody. Sporządzenie takiego dokumentu wymaga wiedzy prawniczej i doświadczenia, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Zawezwanie do Próby Ugodowej Opłata

Mimo, iż wezwanie do ugody traktowane jest inaczej, niż pozew sądowy, związane jest z nim pewne koszty. Opłata sądowa od wezwania do próby ugodowej wynosi ⅕ opłaty od pozwu.

Kredyt Frankowy – Próba Ugodowa Czy Pozew?

Biorąc pod uwagę, że wezwanie do ugody często było wykorzystywane przez banki do przerwania biegu przedawnienia, oraz rosnące opłaty od wniosków o wezwanie do próby ugodowej, pozew wydaje się być bardziej korzystnym rozwiązaniem. Co więcej, frankowicze mają coraz większe szanse na wygranie spraw w sądzie.

Podsumowanie

Wezwanie do próby ugodowej to jedno z narzędzi, które może być wykorzystane w sporach dotyczących kredytów frankowych. Nie powinno mieć negatywnych konsekwencji dla frankowiczów jednakże, biorąc pod uwagę jego skomplikowane aspekty prawne, jak i potencjalne koszty, warto rozważyć skorzystanie z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej.

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie