Mimo że wiele osób może myśleć, że kwestie związane z kredytami we frankach zostały już rozstrzygnięte, ilość spraw w sądach pokazuje, że problem wciąż jest żywy. Nowym wyzwaniem dla kredytobiorców jest zarzut zatrzymania zgłaszany przez banki. Jest to sytuacja, w której bank, w przypadku uznania umowy kredytowej za nieważną, domaga się zwrotu kredytu, oferując w zamian zwrot wpłaconych rat. Tutaj pojawia się problem: kredytobiorca może otrzymać zwrot tylko wtedy, gdy zaoferuje bankowi zwrot otrzymanego kredytu. Co zatem może zrobić kredytobiorca?
Spis treści:
Jak Kredytobiorcy Mogą Skorzystać na Zarzucie Zatrzymania?
Niezależnie od faktu, że bank zgłasza zarzut zatrzymania, również kredytobiorcy mają prawo do tego. Jeśli bank domaga się zwrotu kwoty kredytu, kredytobiorca może zwrócić się z tym samym zarzutem. Jeżeli uda mu się to zrobić zanim bank to zrobi, kredytobiorca może wstrzymać się ze zwrotem kwoty kredytu do czasu, kiedy bank zaoferuje mu zwrot wpłaconych rat. Oznacza to, że zgłoszenie zarzutu zatrzymania przez kredytobiorcę jest możliwe po wezwaniu go przez bank do zwrotu kwoty kredytu.
Czy Zarzut Zatrzymania To Ostateczne Rozwiązanie?
Zgłoszenie zarzutu zatrzymania może być skuteczną strategią dla kredytobiorcy, szczególnie w kontekście zbliżającego się terminu przedawnienia roszczeń bankowych. To oświadczenie powinno być skierowane bezpośrednio do banku, a następnie podnoszone w procesie sądowym.
Prawo Kredytobiorcy do Zgłoszenia Zarzutu Zatrzymania
W świecie skomplikowanych spraw dotyczących kredytów we frankach, zarzut zatrzymania może stanowić ważne narzędzie dla kredytobiorców. To prawo nie jest wyłączne dla banków. Kredytobiorcy, których bank wezwał do zwrotu kwoty kredytu, mają równie dobrze prawo zgłosić taki zarzut, co może umożliwić im wstrzymanie zwrotu kredytu do czasu zwrotu wpłaconych przez nich rat. Wobec rosnącej liczby wezwań do zwrotu kredytu ze strony banków, zarzut zatrzymania jest czymś, co każdy kredytobiorca powinien wziąć pod uwagę.