Home Wiadomości Wzrost zysków polskich banków w 2023: Wpływ na podatki i potencjalne implikacje

Wzrost zysków polskich banków w 2023: Wpływ na podatki i potencjalne implikacje

dodał Bankingo

Sektor bankowy w Polsce zarejestrował historyczny wzrost dochodów w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 roku. Ta niespotykana sytuacja stanowi zasadnicze odwrócenie trendów z poprzednich lat. Co więcej, banki zarobiły więcej w tym okresie niż przez cały rok 2022. Tak imponujące wyniki mogą przynieść ze sobą rekordową wysokość zapłaconego podatku dochodowego. Czy tak wyjątkowo dobra kondycja sektora bankowego może jednak uchronić instytucje finansowe przed dodatkowym obciążeniem podatkowym?

Pomyślność sektora bankowego a wpływy do budżetu

Jak donoszą media, dochody netto sektora bankowego w Polsce przekroczyły 17 miliardów złotych w ciągu pierwszych pięciu miesięcy 2023 roku. W rezultacie podatek dochodowy, który banki muszą zapłacić, osiągnął niemal 6 miliardów złotych. Wzrost obu tych pozycji o 33% w porównaniu do poprzedniego roku sugeruje, że jeśli taka sytuacja utrzyma się, sektor bankowy może osiągnąć rekordowe wyniki.

Nie jest jednak pewne, czy tak pozytywne perspektywy utrzymają się. Cieniem na potencjalne sukcesy kładzie się kwestia problemu frankowego. Mimo to analitycy sektora finansowego wciąż są optymistycznie nastawieni.

W 2022 roku sektor bankowy zapłacił podatek dochodowy w wysokości 8,4 miliarda złotych, prawie dwa razy więcej niż w 2020 roku. Włączając tzw. „podatek bankowy”, sektor przyczynił się do budżetu państwa kwotą 13,7 miliarda złotych. To o prawie 3 miliardy złotych więcej niż rok wcześniej, a prawie 90% więcej niż w 2016 roku.

Czy większe zyski oznaczają większe podatki?

Biorąc pod uwagę ten znaczny wkład sektora bankowego do budżetu państwa, pojawia się pytanie, czy banki będą w stanie uniknąć dodatkowych obciążeń podatkowych. Możliwe scenariusze obejmują powtórzenie tzw. „wakacji kredytowych” z 2022 roku lub wprowadzenie podatku od nadzwyczajnych zysków, podobnie jak to miało miejsce w Czechach.

W związku z tym, że banki generują coraz większe zyski w warunkach wysokich stóp procentowych, może pojawić się pokusa nałożenia na nie dodatkowych obciążeń podatkowych. Jakie decyzje zostaną podjęte, okaże się w najbliższych miesiącach. Bez względu na te niepewności, jedno jest pewne: sektor bankowy w Polsce staje w obliczu ciekawych i możliwie burzliwych czasów.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie