Home Wiadomości Wpływ wyroków TSUE z czerwca 2023 na Frankowiczów i kredyty we frankach

Wpływ wyroków TSUE z czerwca 2023 na Frankowiczów i kredyty we frankach

dodał Bankingo

Kwestie finansowe nigdy nie były proste, zwłaszcza kiedy są związane z trudnymi decyzjami dotyczącymi kredytów. Tym bardziej cieszy fakt, że ostatnie wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w sprawach C-520/21 i C-287/22 wydają się dawać szansę konsumentom na uzyskanie sprawiedliwości. Te decyzje mają kluczowe znaczenie dla relacji między bankami a kredytobiorcami, określając nowe zasady dotyczące rekompensat i zabezpieczeń.

Wyrok TSUE C-520/21: Nie ma miejsca na rekompensatę dla banków

Pierwszy z wyroków, C-520/21, stanowi jasne stanowisko, że w sytuacji, kiedy umowa kredytowa zostaje unieważniona, bank nie ma prawa domagać się jakiejkolwiek formy rekompensaty poza kwotą pierwotnie udostępnionego kapitału. Sądy powinny zatem odrzucać takie roszczenia, co otwiera nową furtkę dla konsumentów. Właśnie ta decyzja stawia zasady gry na nowo.

Konsekwencje dla konsumentów: Dochodzenie odszkodowań za korzystanie z kapitału

Niemniej ważnym jest fakt, że TSUE zezwolił konsumentom na dochodzenie dodatkowej rekompensaty od banku za korzystanie z ich kapitału. Należy jednak zaznaczyć, że decyzja o przyznaniu takiego odszkodowania zależy od sądu krajowego i musi być oparta na okolicznościach konkretnej sprawy. Decyzja ta stanowi cenne narzędzie dla konsumentów, którzy mogą zdecydować się na dochodzenie zwrotu świadczeń uwzględniających inflację. Co więcej, roszczenia te muszą być potwierdzone przez niezależnego eksperta ekonomicznego oraz biegłego w toku procesu sądowego.

Wyrok TSUE C-287/22: Zabezpieczenia kredytów pod lupą

Drugi wyrok, C-287/22, skupia się na zabezpieczeniach kredytów podczas trwania postępowania sądowego o unieważnienie umowy. W świetle tego wyroku, klienci, którzy już spłacili kapitał kredytu, mają teraz możliwość zabezpieczenia roszczenia czyli wstrzymania spłacania kredytu już podczas trwania procesu a nawet zaraz po złożeniu do sądu pozwu, co powinno wpłynąć na praktykę sądów i zwiększyć odsetek uwzględnianych wniosków konsumentów.

Przyszłość frankowiczów

Ostatecznie, oba wyroki TSUE C-520/21 i C-287/22 wprowadzają istotne zmiany – bardzo korzystne dla Frankowiczów, a ich wpływ będzie odczuwalny przez lata. Są to decyzje, które zdecydowanie przesuwają granice w korzyść konsumentów, umożliwiając im dochodzenie rekompensat oraz zabezpieczeń w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Na koniec, warto podkreślić, że najbliższe miesiące ukażą nam, jak te wyroki wpłyną na linię orzeczniczą rodzimych sądów. To ekscytujące czasy dla Frankowiczów dochodzących swoich praw w sądach, a przyszłość przyniesie nam więcej odpowiedzi.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie