Home Wiadomości Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatruje skargę Frankowiczów za Getin Bank

Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatruje skargę Frankowiczów za Getin Bank

dodał Bankingo

Dane wskazują, że do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wpłynęło około 7,5 tysiąca skarg związanych z decyzją o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Mówi się, że liczba skarg może być już o nawet kilka tysięcy większa, a obecnie zajmuje się nimi Bankowy Fundusz Gwarancyjny, który był początkowym adresatem skarg. Obecnie sprawy trafią do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, tak więc akcjonariusze, obligatariusze oraz frankowicze będą czekać na wyroki sądu.

Getin Noble Bank stał się już historią, kiedy to w ostatnim tygodniu września Bankowy Fundusz Gwarancyjny wydał decyzję o przymusowej restrukturyzacji, tzw. resolution. Już od wielu miesięcy mówiło się, że 10 co do wielkości bank komercyjny w Polsce, należący Leszka Czarneckiego jest zagrożony upadłością.

Na całe szczęście dla klientów, ich depozyty zostały przeniesione do pomostowego banku, czyli Velo Banku. Straty z powodu założenia „nowego” banku ponieśli jednak inwestorzy.

Tysiące skarg trafiły do BFG

Z powodu tzw. resolution akcje Getin Banku, jak i obligacje zostały umorzone. Jest to oczywiście zła wiadomość dla inwestorów, choć zgodna z prawem i przepisami krajowymi oraz unijnymi, bowiem w pierwszej kolejności ratuje się bank przed upadkiem oraz zgromadzone w nim depozyty. Szacuje się, że umorzone obligacje mogły mieć wartość nawet 680 mln zł.

Informacje jakie udało się uzyskać z BFG mówią o tym, że złożona ilość skarg wynosi 7,5 tysiąca, lecz ich ostateczna finalna liczba może być znacznie większa i wynieść 12-13 tysięcy skarg. 

Biurowa prasowe Bankowego Funduszu Gwarancyjnego wydało specjalną odpowiedź do całej sprawy, w której możemy dowiedzieć się, iż na dzień 2 listopada 2022 r. liczba zarejestrowanych Bankowym Funduszu Gwarancyjnym wpływów, które dotyczą skarg do wojewódzkiego sądu administracyjnego w związku z decyzją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dnia 29 września 2022 r. w sprawie rozpoczęcia przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank wynosi 7352, lecz z powodu trwających procedur administracyjnych nie jest to ostateczna liczba.

Fundusz oczywiście rozpatruje wszystkie skargi według kolejności w jakiej wpłynęły, lecz uwzględnia także skargi złożone przez inne podmioty, a odpowiedzi zostaną przekazane do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie i to on wyda ostateczne wyroki.

286 skarg zostało skierowanych bezpośrednio do sądu, lecz ten odesłał je do BFG, aby ten wydał odpowiedzi w tej sprawie i odesłał je do sądu. Przepisy mówią, bowiem iż Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma 14 dni na rozpatrzenie skargi, wydanie odpowiedzi i przekazanie jej do sądu administracyjnego. Sąd na rozpatrzenie sprawy ma miesiąc, choć w związku z dużą ich ilością, czas ten może znacznie się wydłużyć. W sytuacji gdy któraś ze stron nie będzie zadowolona z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, może wnieść kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego i ten ma 2 miesiące na rozpatrzenie sprawy. Choć w związku z ich ilością czas ten również może wydłużyć, a sprawy te mogą zostać połączone.

Co zrobią inwestorzy i frankowicze?

O tym, że akcjonariusze i obligatariusze Getin Banku pójdą do sądu to już wiemy, lecz można spodziewać się tego samego ze strony frankowiczów.  Decyzja BFG mówi bowiem o tym, że kredyty frankowe nie zostają przeniesione do innych banków, a jak gdyby zostają w starym banku i oznacza to, że frankowicze pozywający Getin Noble Bank, będą musieli pomimo wygranej w sądzie powszechnym i tak zmierzyć się z bankiem będącym w stanie upadłości, a i tak to BFG jest zaspokajany jako pierwszy z masy upadłościowej.

Czarnecki również idzie do sądu

Na obecną chwilę w Polsce dokonano czterech przymusowych restrukturyzacji banków, dwa z nich to były banki spółdzielcze, czyli Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku oraz Bank Spółdzielczy w Przemkowie. Kolejne z nich to jednak banki komercyjne, czyli Idea Bank, którego działalność w 2020 roku przejął Bank Pekao i Getin, a co ciekawe również kontrolowany był przez Leszka Czarnego.

Skarga Rady Nadzorczej Getin Noble Banku, czyli m. in. Leszka Czarneckiego również wpłynęła do BFG i zostanie przekazana do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Każdy przypadek przymusowej restrukturyzacji kończył się się skargami, lecz żadna z nich wcześniej nie została uwzględniona przez sąd, inaczej jest w tym przypadku. W przypadku Idea Banku sąd oddalił wszystkie 200 skarg, a wśród nich była ta złożona przez radę nadzorczą Idea Banku.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie