Home Wiadomości Wiemy kiedy będzie decyzja o przedłużeniu wakacji kredytowych. Rząd podał termin

Wiemy kiedy będzie decyzja o przedłużeniu wakacji kredytowych. Rząd podał termin

dodał Bankingo

Rząd Polski planuje ogłosić decyzję dotyczącą wakacji kredytowych przed nadchodzącymi wyborami. Wiceminister finansów, Artur Soboń, zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni zostanie podjęta decyzja w tej sprawie. Pomimo to, minister zastrzegł, że jeśli wprowadzenie zmian legislacyjnych będzie konieczne, nie będzie możliwe ich wprowadzenie przed wyborami.

Wakacje kredytowe zostały wprowadzone przez ustawę o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Zgodnie z tą ustawą, osoby spłacające kredyt hipoteczny na cele mieszkaniowe w polskiej walucie przed 1 lipca 2022 roku mogą zawiesić spłatę rat kredytowych przez cztery miesiące w 2022 roku i kolejne cztery miesiące w 2023 roku.

Przedłużenie tarcz antykryzysowych i zerowa stawka VAT na żywność

Wiceminister finansów, Artur Soboń, został również zapytany o możliwość przedłużenia tarcz antykryzysowych oraz zerowej stawki VAT na żywność. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział pod koniec roku podjęcie decyzji w tej sprawie. Minister Soboń nie wykluczył kontynuacji zerowej stawki VAT na żywność, ale podkreślił, że ostateczna decyzja zostanie podjęta przed przyjęciem budżetu państwa na rok 2024.

Decyzja ws. wakacji kredytowych

Decyzja dotycząca wakacji kredytowych ma być ogłoszona w ciągu najbliższych dni przed wyborami. Minister Artur Soboń zapewnił, że rząd będzie informował społeczeństwo o tej decyzji przed terminem wyborów. Wprowadzenie wakacji kredytowych wymagałoby ewentualnych zmian legislacyjnych.

„Ogłosimy to oczywiście przed wyborami, natomiast jeśli będzie to wymagało zmian legislacyjnych, to nie da się tego wprowadzić przed wyborami” – powiedział Soboń.

Wakacje kredytowe są dostępne dla osób, które spłacają kredyt hipoteczny zaciągnięty na cele mieszkaniowe przed 1 lipca 2022 roku. W ramach wakacji kredytowych możliwe jest zawieszenie spłaty rat kredytu przez cztery miesiące w 2022 roku i cztery miesiące w 2023 roku.

Tarcze antykryzysowe i zerowa stawka VAT na żywność

Wiceminister finansów, Artur Soboń, wskazał na możliwość przedłużenia tarcz antykryzysowych oraz zerowej stawki VAT na żywność. Premier Mateusz Morawiecki ma podjąć decyzję w tej sprawie pod koniec roku. Minister Soboń nie wykluczył kontynuacji zerowej stawki VAT na żywność, ale ostateczna decyzja zostanie podjęta przed przyjęciem budżetu państwa na rok 2024.

„Przed przyjęciem budżetu państwa na 2024 r. musimy zdecydować o tym, czy kontynuować zerową stawkę VAT na żywność, czego nie wykluczam” – powiedział Soboń.

Zerowa stawka VAT na żywność została wprowadzona w ramach drugiej Tarczy Antyinflacyjnej. Obniżka podatku na żywność obowiązuje do końca 2023 roku. Decyzja o przedłużeniu tej stawki zostanie podjęta pod koniec roku.

Ustawa o wakacjach kredytowych

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom umożliwiła wprowadzenie wakacji kredytowych. Osoby spłacające kredyt hipoteczny na cele mieszkaniowe w polskiej walucie przed 1 lipca 2022 roku mogą skorzystać z tej możliwości. Wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty rat kredytowych przez cztery miesiące w 2022 roku i kolejne cztery miesiące w 2023 roku.

Podsumowanie

Decyzja dotycząca wakacji kredytowych ma zostać ogłoszona przez rząd Polski przed wyborami. Minister finansów, Artur Soboń, zapewnił, że informacja zostanie przekazana społeczeństwu w ciągu najbliższych dni. Wakacje kredytowe umożliwiają zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego przez określony czas. Ponadto, istnieje możliwość przedłużenia zerowej stawki VAT na żywność, o czym zadecyduje premier Mateusz Morawiecki pod koniec roku. To ważne zmiany, które wpłyną na sytuację finansową wielu osób w Polsce.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie