Home Wiadomości Warren Buffet i Berkshire Hathaway: Rekordowe zyski i zmiany w portfelu inwestycyjnym

Warren Buffet i Berkshire Hathaway: Rekordowe zyski i zmiany w portfelu inwestycyjnym

dodał Bankingo

Berkshire Hathaway, konglomerat prowadzony przez Warrena Buffetta, ogłosił w pierwszym kwartale tego roku zysk netto wynoszący 35,5 miliarda dolarów. Wzrost ten jest efektem udanych inwestycji w takie spółki jak Apple. Ponadto, wyższe dochody z inwestycji oraz poprawa sytuacji w Geico, jednym z największych ubezpieczycieli samochodowych, przyczyniły się do wzrostu wyników operacyjnych.

Berkshire Hathaway zwiększyło także wykupy własnych akcji o wartości 4,4 miliarda dolarów, jednocześnie zmniejszając swoje udziały w innych spółkach, takich jak Chevron Corp.

Wyniki finansowe zostały opublikowane przed corocznym spotkaniem akcjonariuszy Berkshire w Omaha. Warren Buffett, mający 92 lata, prowadzi Berkshire Hathaway od 1965 roku. Przekształcił on firmę z borykającego się przedsiębiorstwa tekstylnego w konglomerat z wieloma biznesami, takimi jak Geico, kolej BNSF, Berkshire Hathaway Energy oraz jednostki produkcyjne i detaliczne, w tym See’s Candies i lodziarnie Dairy Queen.

W wyniku dywersyfikacji wielu inwestorów, nie tylko fanów Buffetta, traktuje Berkshire Hathaway jako stabilną inwestycję długoterminową, nawet w obliczu obaw o recesję i sektor bankowy.

Berkshire Hathaway zwiększyło swoją gotówkę o 2 miliardy dolarów w pierwszym kwartale, osiągając 130,6 miliarda dolarów. Spółka sprzedała akcje o wartości 13,3 miliarda dolarów, jednocześnie kupując akcje za 2,9 miliarda dolarów. Chevron był jedną ze spółek, które zostały sprzedane, a udział Berkshire w tej firmie spadł o 28%, do 21,6 miliarda dolarów.

Berkshire Hathaway posiada również 23,6% udziałów w Occidental Petroleum Corp. Dochody ze sprzedaży akcji przewyższyły 8,2 miliarda dolarów wydanych przez Berkshire na zwiększenie swojego udziału w operującej na rynku stacji benzynowych Pilot Travel Centers do 80% z 38,6%.

Zysk w kolejowej spółce BNSF spadł o 9% do 1,25 miliarda dolarów, co wynika z wyższych kosztów paliwa i niższych wolumenów przewozów. Zysk Berkshire Hathaway Energy spadł o 46% po uwzględnieniu 359 milionów dolarów na koszty prawne i inne związane z pożarami lasów w Oregonie i północnej Kalifornii w 2020 roku, gdzie firma prowadzi wiele operacji.

Wyniki operacyjne uwzględniały także zakup spółki holdingowej ubezpieczeniowej Alleghany Corp w październiku ubiegłego roku, a wyniki netto obejmowały zyski związane z Pilot Travel Centers.

Akcje Berkshire Hathaway klasy A wzrosły o 4,9% w tym roku, nieco mniej niż 7,7% wzrost indeksu Standard & Poor’s 500. W 2022 roku indeks ten odstawał od Berkshire o 23,4 punktu procentowego, nie uwzględniając dywidend.

Te rekordowe wyniki finansowe Berkshire Hathaway pokazują, że firma nadal utrzymuje swoją pozycję jako stabilny gracz na rynku, pomimo wyzwań związanych z obawami o recesję czy kryzysy w sektorze bankowym. Długoterminowa strategia Warrena Buffetta, oparta na różnorodności inwestycji i stałym rozwoju poszczególnych spółek wchodzących w skład konglomeratu, przynosi oczekiwane rezultaty, utrzymując inwestorów na pokładzie i przyciągając nowych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie