Home Wiadomości Walka w Gazie trwa – gotowość do ewakuacji niemowląt w głównym szpitalu

Walka w Gazie trwa – gotowość do ewakuacji niemowląt w głównym szpitalu

dodał Andrzej Kozlowski

Walka w Gazie trwa, a Izrael jest gotów ewakuować niemowlęta ze szpitala w mieście. Według palestyńskich urzędników, w obliczu braku paliwa w szpitalu, zmarły dwa noworodki, a dziesiątki innych są zagrożone. Humanitarna sytuacja pogarsza się, a lokalne władze zapowiadają otwarcie granicy z Egiptem dla posiadaczy paszportów zagranicznych. W tym samym czasie Jordania dostarcza pomoc medyczną do polowego szpitala w enklawie. Izrael twierdzi, że Hamas stracił kontrolę nad północną Gazą, a jego wojsko nadal atakuje z rakiet terytoria Izraela. Palestyńskie władze donoszą, że od 7 października zginęło 11 078 mieszkańców Gazy w wyniku nalotów powietrznych i artyleryjskich, z czego 40% stanowią dzieci.

Doniesienia o możliwym układzie ws. zakładników

Izraelskie trzy główne kanały informacyjne, nie ujawniając źródeł, donoszą, że istnieje pewien postęp w negocjacjach w sprawie uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie. Premier Izraela, Benjamin Netanyahu, odmawia komentowania szczegółów ewentualnego układu, który, według N12 News, obejmowałby etapowe uwolnienie od 50 do 100 kobiet, dzieci i starszych osób podczas trzy- do pięciodniowej przerwy w walkach.

Według doniesień, Izrael zwolniłby kobiety i nieletnich palestyńskich więźniów oraz rozważyłby dostarczenie paliwa do Gazy, jednocześnie zastrzegając sobie prawo do wznowienia walk. W Tel Awiwie tysiące osób wzięło udział w manifestacji poparcia dla rodzin zakładników.

Ewakuacja niemowląt z szpitala Al Shifa

izraelskie wojsko zadeklarowało pomoc w ewakuacji niemowląt z największego szpitala w Gazie, na prośbę personelu Al Shifa. Ashraf Al-Qidra, reprezentujący ministerstwo zdrowia w kontrolowanej przez Hamas Gazie, poinformował, że w sumie przebywało tam 45 niemowląt. Jednak nie otrzymali informacji na temat mechanizmu ewakuacji niemowląt do bezpiecznego szpitala.

W związku z brakiem paliwa, szpital przestał funkcjonować od soboty. Dwoje niemowląt zmarło w inkubatorze z powodu braku zasilania. Al-Qidra powiedział, że są podejmowane wszelkie możliwe i prymitywne środki, aby nie stracić więcej istnień, ale bez rozwiązania problemu dostarczenia paliwa lub energii pacjenci i ranni są zagrożeni śmiercią. Światowa Organizacja Zdrowia wyraziła „poważne zaniepokojenie” o bezpieczeństwo wszystkich osób uwięzionych w szpitalu w wyniku walk i poinformowała, że straciła kontakt z personelem medycznym tam przebywającym.

Trudności z ewakuacją

Izrael twierdzi, że lekarze, pacjenci i tysiące uchodźców, którzy znaleźli schronienie w szpitalach na północy Gazy, muszą opuścić te miejsca, aby możliwe było zwalczanie bojowników Hamasu, którzy według Izraela umieścili tam swoje centra dowodzenia. Hamas zaprzecza takim praktykom. Personel medyczny twierdzi, że pacjenci mogą umrzeć, jeśli zostaną przeniesieni, a palestyńscy urzędnicy twierdzą, że izraelskie ataki uczyniły opuszczenie szpitala niebezpiecznym dla innych osób.

Wywołanie kryzysu humanitarnego

Minister rolnictwa Izraela, Avi Dichter, nazwał ewakuację „Nakbą Gazy” – odwołując się do masowych wywłaszczeń Palestyńczyków po utworzeniu Izraela w 1948 roku. Dichter powiedział: „Operacyjnie nie ma możliwości prowadzenia wojny tak, jak IDF (Siły Obronne Izraela) chcą prowadzić ją w terytoriach Gazy. Nie wiem, jak to się skończy.”

Muzułmańskie kraje zgromadzone w Arabii Saudyjskiej wezwały do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych w Gazie, odrzucając usprawiedliwienie Izraela ze względu na samoobronę. Komunikat wydany podczas szczytu wezwał Międzynarodowy Trybunał Karny do zbadania „zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, które Izrael popełnia”.

Podsumowanie

Walka w Gazie narasta, a humanitarna sytuacja staje się coraz bardziej dramatyczna. Izraelskie wojsko jest gotowe ewakuować niemowlęta ze szpitala Al Shifa, gdzie już zmarły dwa noworodki, a dziesiątki innych są zagrożone. Izrael twierdzi, że Hamas stracił kontrolę nad północną Gazą, a rakietowe ataki na południowy Izrael wciąż trwają.

W międzyczasie kraje muzułmańskie i arabskie domagają się natychmiastowego zakończenia działań wojennych, a Izrael jest oskarżany o popełnianie zbrodni wojennych. Sytuacja w Gazie jest niezwykle trudna, a liczba ofiar cywilnych stale rośnie. Międzynarodowe społeczności muszą zrobić wszystko, co w ich mocy, aby zapewnić pomoc humanitarną i przerwać ten krwawy konflikt.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie