Home Wiadomości „Wakacje Kredytowe” dla Frankowiczów – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Przyznaje Prawo do Zawieszenia Spłat

„Wakacje Kredytowe” dla Frankowiczów – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej Przyznaje Prawo do Zawieszenia Spłat

dodał Bankingo

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wydał niedawno dwie istotne decyzje, które dotyczą kredytobiorców zobowiązanych do spłaty kredytów frankowych. Wyroki te otwierają drzwi do możliwości dla frankowiczów, aby wnioskować o tzw. „wakacje kredytowe” – czasowe zawieszenie spłat kredytu na czas trwania procesu sądowego.

Detale Wyroku i Co Oznaczają dla Frankowiczów

W jednym z wyroków, TSUE stwierdził, że sąd krajowy może zarządzić tymczasowe zawieszenie spłat rat kredytu na czas trwania sprawy o nieuczciwy charakter warunków umowy. Trybunał zauważył, że odmowa takiego zawieszenia może uczynić ostateczne orzeczenie co do nieważności umowy nieskutecznym.

Jest to ważna decyzja dla wielu kredytobiorców, którzy decydują się na proces sądowy. Na podstawie tego wyroku mogą oni teraz liczyć na zgodę sądu na zawieszenie spłat rat, co może znacznie zmniejszyć ich bieżące obciążenia finansowe.

Wśród ekspertów prawniczych panuje zgoda, że wyrok ten jest wyjątkowo korzystny dla kredytobiorców. TSUE wskazał, że sądy nie mogą odmówić zawieszenia spłat rat po złożeniu pozwu – niezależnie od kondycji finansowej banku czy stanu rozliczeń klienta.

Co Dalej dla Frankowiczów i Banków?

W obecnej sytuacji trwa około 130 tys. spraw przeciwko bankom, z których większość dotyczy unieważnienia umów kredytowych na podstawie zarzutu o nadużywanie przez bank. Dodatkowo, jeszcze więcej spraw może wkrótce trafić do sądu.

Ważne jest jednak to, że kredytobiorcy wygrywają większość tych spraw. Biorąc pod uwagę długotrwałość procesów sądowych, możliwość zawieszenia spłat kredytu na czas trwania procesu to znaczne ułatwienie dla frankowiczów.

W wyniku tych wyroków, sektor bankowy musi teraz stawić czoła nowym wyzwaniom. Mimo że trudności związane ze spłatą kredytów frankowych skłoniły wielu frankowiczów do podjęcia walki sądowej, możliwość zawieszenia spłat kredytu na czas trwania procesu może teraz sprawić, że decyzja o rozwiązaniu sprawy poprzez proces sądowy stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie