Home Wiadomości Wakacje kredytowe dla Frankowiczów: Nowy trend w sądach mobilizuje kredytobiorców

Wakacje kredytowe dla Frankowiczów: Nowy trend w sądach mobilizuje kredytobiorców

dodał Bankingo

Wysokie oprocentowanie kredytów w złotówkach spowodowało, że wprowadzono zupełnie nowe rozwiązanie ustawowe, zwane potocznie „wakacjami kredytowymi”. Jest to prosty sposób dla zadłużonych w rodzimej walucie na złagodzenie obciążenia budżetu domowego wynikającego z wysokiego kredytu hipotecznego. Niestety, osoby zadłużone w walucie obcej, takiej jak frank szwajcarski, nie mogą skorzystać z tego rozwiązania. Jednak frankowicze mają swoje sposoby na „wakacje kredytowe” dzięki wsparciu sądów i Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wzrost liczby spraw frankowych w sądach

Od 2019 roku obserwuje się wzrost liczby spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych. Jest to wynik pamiętnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie państwa Dziubak. Obecnie to właśnie frankowicze decydują się najczęściej walczyć o swoje prawa. W ciągu trzech pierwszych kwartałów bieżącego roku liczba procesów frankowych wzrosła o ponad 25 tysięcy w porównaniu do poprzedniego roku, gdy zainicjowano ponad 19 tysięcy nowych postępowań. Trend ten jest szczególnie widoczny w 2023 roku, gdzie tylko w okresie od czerwca do września wniesiono prawie 10 tysięcy nowych pozwów, co stanowi najwyższy wynik od początku 2022 roku.

Najwięcej spraw toczy się obecnie przeciwko bankowi PKO BP, gdzie szacuje się ilość postępowań na około 27 800. Jednak mBank i bank Millennium również przekroczyły „magiczną” liczbę dwudziestu tysięcy spraw sądowych dotyczących kredytów frankowych. W przypadku tych banków liczba nowych pozwów wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału o odpowiednio prawie 11% i ponad 7%. Wzrost zainteresowania sprawami sądowymi powoduje, że frankowicze coraz rzadziej decydują się na ugody z bankami. W pierwszym kwartale bieżącego roku bankom udało się podpisać ugody w około 14 500 przypadkach, podczas gdy w trzecim kwartale liczba ta spadła do około 8 300.

Wakacje kredytowe dla frankowiczów

Choć frankowicze nie mogą skorzystać z wakacji kredytowych w takim samym ujęciu jak osoby zadłużone w złotówkach, mają one inne możliwości. Po uzyskaniu zabezpieczenia przez sąd, frankowicze również mają swoje „wakacje kredytowe”. Zabezpieczenie polega na zawieszeniu obowiązku spłaty kolejnych rat kredytu do czasu wydania prawomocnego wyroku przez sąd. Kredytobiorca może zatem przestać spłacać kredyt i oczekiwać na decyzję sądu. Warto zauważyć, że banki nie mogą wypowiedzieć umowy kredytowej ani zgłosić frankowicza do Biura Informacji Kredytowej (BIK) po udzieleniu zabezpieczenia. Jeśli bank naruszy ten zakaz, kredytobiorca może domagać się zapłaty wskazanej przez sąd kwoty.

Uzyskanie zabezpieczenia w sądzie

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE, sądy coraz częściej uwzględniają wnioski o zabezpieczenie w sprawach frankowych. Szacuje się, że obecnie sądy przychylają się do tych wniosków w około 70% przypadków. Warto zauważyć, że nawet przed tym orzeczeniem dobre kancelarie uzyskiwały prawomocne zabezpieczenia dla swoich klientów.

Przykładem sukcesu jest Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski, która uzyskała prawomocne zabezpieczenie dla swojego klienta w sprawie przeciwko bankowi BPH. Po złożeniu pozwu, kredytobiorca mógł przestać spłacać kredyt już po miesiącu, zgodnie z prawem. W innej sprawie przeciwko bankowi Raiffeisen, kredytobiorcy również uzyskali zabezpieczenie po zaledwie 11 miesiącach od złożenia pozwu. Chociaż bank może złożyć apelację, zabezpieczenie pozwala kredytobiorcom cieszyć się „wakacjami kredytowymi” i oczekiwać na prawomocne orzeczenie sądu.

Podsumowanie

Wakacje kredytowe dla frankowiczów to nowy trend, który mobilizuje kredytobiorców do walki o swoje prawa. Choć nie mogą skorzystać z wakacji kredytowych w takim samym wymiarze jak osoby zadłużone w złotówkach, mogą uzyskać zabezpieczenie, które pozwala im zawiesić spłatę kolejnych rat kredytu do czasu wydania prawomocnego wyroku przez sąd. Sądy coraz częściej przychylają się do wniosków o zabezpieczenie w sprawach frankowych, co daje nadzieję frankowiczom na osiągnięcie sprawiedliwości. Dzięki wsparciu kancelarii prawniczych frankowicze mają szansę zakończyć walkę z bankami na swoją korzyść i unieważnić wadliwe umowy kredytowe.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie