Wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłaty rat kredytu hipotecznego, to ulga dla wielu kredytobiorców, którzy borykają się z trudnościami finansowymi. Rząd potwierdził, że w 2024 roku wakacje kredytowe będą kontynuowane. Jednak pojawią się nowe zasady, w tym kryterium dochodowe, które obejmie większość kredytobiorców. W tym artykule dowiesz się, czego możesz oczekiwać od wakacji kredytowych w 2024 roku.
Spis treści:
Wakacje kredytowe 2024: Kryterium dochodowe według rządu
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił oficjalne przedłużenie wakacji kredytowych na 2024 rok. Jednak szczegóły dotyczące nowych zasad jeszcze nie zostały ustalone. Rząd zapowiedział wprowadzenie kryterium dochodowego, którego wysokość nie została jeszcze określona. Jednak już teraz wiadomo, że ma to być kryterium „dość wysokie” i obejmie większość kredytobiorców.
„Przedłużamy wakacje kredytowe na cały przyszły rok. Będziemy stosowali kryterium dochodowe. Nie chcemy, aby mogli z nich skorzystać ci, którzy są bardziej zamożni, bardziej majętni. Ci, których stać na spłatę, niech spłacają.” – powiedział premier Morawiecki.
Wakacje kredytowe 2024 mają być „sprawiedliwe” i dostępne dla tych, którzy rzeczywiście potrzebują wsparcia. Konkrety dotyczące wysokości kryterium dochodowego oraz innych zasad będą jeszcze ustalane.
Ile miesięcy bez spłaty rat?
Wcześniejsze wakacje kredytowe, które obowiązywały w latach 2022 i 2023, umożliwiały zawieszenie spłaty jednej raty kredytu hipotecznego w każdym kwartale. Jednak zasady dotyczące wakacji kredytowych na rok 2024 nie są jeszcze znane. Nie wiadomo, ile rat będzie można zawiesić i jak długo potrwa okres zawieszenia.
Ważne jest również, aby zauważyć, że wakacje kredytowe nie zwalniają z opłat z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu. Podczas zawieszenia spłaty kredytu, kredytobiorca nie płaci raty kapitałowo-odsetkowej, ale nadal mogą występować dodatkowe opłaty.
Zasady zawieszenia spłaty kredytu
Dokładne zasady wakacji kredytowych na rok 2024 nie zostały jeszcze ustalone. Jednak możemy spodziewać się, że procedura wnioskowania o zawieszenie spłaty kredytu będzie podobna do obecnej. Kredytobiorcy będą musieli złożyć wniosek w swoim banku kredytującym, zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej.
Warto zauważyć, że zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych to znaczne koszty dla banków. Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, w 2022 roku koszt wakacji kredytowych dla banków wyniósł aż 13,41 miliardów złotych. To spore obciążenie dla sektora bankowego, które może mieć wpływ na ich rentowność.
„Narodowy Bank Polski zwraca uwagę, że koszt wakacji kredytowych dla banków okazał się nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do redukcji kosztów ryzyka kredytowego.” – mówi ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
Mimo tych dodatkowych kosztów, banki zakończyły 2022 rok z zyskiem 12,4 miliarda złotych, co jest wynikiem ponad dwukrotnie wyższym niż w 2021 roku.
Podsumowanie
Wakacje kredytowe na rok 2024 zostały potwierdzone, a rząd zapowiedział wprowadzenie nowych zasad, w tym kryterium dochodowego. Konkrety dotyczące wysokości kryterium i innych zasad będą jeszcze ustalane. Wcześniejsze wakacje kredytowe umożliwiały zawieszenie spłaty jednej raty kredytu w każdym kwartale, jednak zasady na rok 2024 nie są jeszcze znane. Zawieszenie spłaty kredytów hipotecznych to znaczne koszty dla banków, ale mimo to sektor bankowy zakończył 2022 rok z zyskiem.