Home Wiadomości W Warszawie można też szybko unieważnić kredyt we frankach

W Warszawie można też szybko unieważnić kredyt we frankach

dodał Bankingo

Wyspecjalizowane kancelarie frankowe prowadzące sprawy frankowiczów często publikują informacje o ciekawych wygranych. Taką właśnie informację opublikowała dziś na swoim blogu kancelaria frankowa adwokat Praweł Borowski.  Ich najnowszy sukces w Warszawie przynosi światło nadziei dla posiadaczy kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego, którzy procesują się z bankami w stolicy. Kancelaria po raz kolejny uzyskała prawomocny wyrok w ekspresowym wręcz tempie. Prawomocne unieważnienie kredytu mBank „mplan” z 2008 roku jest efektem procesu, który trwał zaledwie 30 miesięcy. Wyrok ten przynosi korzyść w wysokości 400 000,00 zł dla klientów kancelarii, byłych już frankowiczów.

Wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie

Kolejny sukces adwokatów z kancelarii adwokata Pawła Borowskiego nastąpił w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Przeciwnikiem procesowym klienta była jedna z największych polskich instytucji finansowych – mBank. To naprawdę wielki sukces dla klienta, a także dla samych adwokatów.

„Na skutek naszej apelacji udało się zmienić wyrok, który w całości oddalał powództwo.” – adwokat Paweł Borowski

Sąd Apelacyjny w Warszawie w dniu 27 czerwca 2023 roku, pod przewodnictwem sędziego Elżbiety Wiatrzyk-Wojciechowskiej oraz sędziów Jolanty Pyźlak i Krzysztofa Tucharza, ustalił nieważność umowy „mPlan” z 2008 roku. Dodatkowo, bank został obciążony kosztami postępowania przed Sądem I instancji i apelacyjnego, w wysokości 11 817 zł i 9 100 zł odpowiednio. Sprawa toczyła się pod sygnaturą akt VI ACa 701/22. Apelacja dotyczyła wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie z dnia 29 marca 2022 roku, sygnatury akt XXV C 359/20.

Umowa kredytu hipotecznego

Przedmiotowa umowa kredytu hipotecznego została zawarta przez strony według standardowego wzorca umownego stosowanego przez bank. Kredytobiorcy mieli pewne możliwości negocjacyjne, jednak nie dostali pełnej informacji na temat mechanizmu indeksacji i ryzyka kursowego. Umowa kredytu została podpisana w 2008 roku, kiedy to w ofercie BRE Bank S.A. dostępne były zarówno kredyty złotowe, jak i indeksowane do walut obcych, takich jak frank szwajcarski. Kredytobiorca mógł wybrać walutę kredytu, okres spłaty, rodzaj rat kredytu oraz rodzaj oprocentowania.

Wadliwość umowy kredytowej

W trakcie ubiegania się o kredyt i zawierania umowy, powodom nie wyjaśniono w jaki sposób bank tworzy tabele kursowe. Sąd Okręgowy rozstrzygający sprawę w I instancji uznał, że umowa nie może być uznana za nieważną ze względu na zastosowanie klauzul indeksacyjnych, a wprowadzenie do umowy kredytu postanowień dotyczących przeliczenia kwoty kredytu mieści się w granicach swobody umów. Jednakże, Sąd Apelacyjny zakwestionował te ustalenia i wskazał na wadliwość oceny prawnej Sądu Okręgowego w kilku zasadniczych kwestiach.

Długość procesów frankowych w Warszawie

Sukces w przypadku kredytów frankowych w Warszawie jest szczególnie ważny, ponieważ wielu posiadaczy tych kredytów obawia się długotrwałości procesów sądowych. Jednakże, ten najnowszy wyrok pokazuje, że profesjonalne podejście i odpowiednie prowadzenie sprawy mogą przynieść efekty w stosunkowo krótkim czasie.

Sukces Kancelarii  w sprawie unieważnienia umowy kredytu mBank „mplan” z 2008 roku jest istotnym krokiem dla posiadaczy kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego. Wyrok ten, który został wydany przez Sąd Apelacyjny w Warszawie, pokazuje, że długotrwałe procesy frankowe nie są nieuniknione, jeśli prowadzone są skutecznie.

„Wierzymy, że każdy posiadacz kredytu frankowego powinien mieć szansę na sprawiedliwość i ochronę swoich praw i o to walczymy codziennie w sądach”  – adwokat Paweł Borowski

 

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie