Pomimo ostatniej zmiany stóp procentowych we wrześniu 2022 r., niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w dalszym ciągu opowiadają się za podwyższeniem kosztu pieniądza. Niezmiennie takie stanowisko utrzymuje się w RPP od jakiegoś czasu.
W marcu Rada Polityki Pieniężnej odrzuciła dwa wnioski dotyczące podwyżki stóp procentowych – o 100 punktów bazowych (pb) oraz o 25 pb – jak wynika z informacji opublikowanych na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Wniosek o podwyżkę o 100 pb zgłosiła Joanna Tyrowicz, która zdobyła jedynie jeden głos za, podczas gdy dziewięciu członków RPP było przeciwnych. Tyrowicz niezrażona wnioskowała o podwyżkę stóp o 100 pb na każdym posiedzeniu RPP od października, jednak nie uzyskała poparcia ze strony innych członków Rady.
Z kolei za propozycją podwyższenia stóp o 25 pb opowiedzieli się Ludwik Kotecki i Przemysław Litwiniuk, ale również i w tym przypadku większość głosów (osiem) była przeciwna. W marcu RPP zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną na 6,75 proc. Podobną decyzję podjęto również w kwietniu. Ostatnia zmiana kosztu pieniądza w Polsce miała miejsce we wrześniu 2022 r., kiedy RPP podniosła stopy o 25 pb, do poziomu 6,75 proc., najwyższego od stycznia 2003 r.
Rada Polityki Pieniężnej systematycznie podnosiła stopy procentowe od października 2021 r. z poziomu 0,1 proc., łącznie o 6,65 punktów procentowych. Zdaniem ekonomistów, w kolejnych miesiącach RPP prawdopodobnie utrzyma parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie. Obniżki, mimo niektórych sugestii członków RPP, są mało prawdopodobne w tym roku, zwłaszcza istotne zmiany. Wysoka presja inflacyjna, utrzymująca się na rekordowym poziomie inflacji bazowej, jak również wzrost inflacji w ujęciu miesięcznym, są powodami, dla których obniżki stóp procentowych wydają się być nieosiągalne.