Związek Banków Polskich (ZBP) dąży do zwiększenia współpracy z regulatorami i nadzorcami w obszarze funkcjonowania sektora bankowego oraz dialogu ze środowiskiem konsumenckim, jak podano w strategii na lata 2023-2026. ZBP zwraca uwagę na potrzebę legislacyjnego wsparcia dla dotychczasowej dobrowolnej ścieżki ugodowej kredytobiorców z bankami w sprawie kredytów frankowych (CHF).
Tadeusz Białek, nowo powołany prezes ZBP, podkreśla wagę reformy wskaźników referencyjnych dla sektora bankowego. Wyraża nadzieję na systemowe uregulowanie problemu kredytów frankowych poprzez ustawę preferującą obecne dobrowolne programy ugód frankowych. Do tej pory banki zawarły 40 tys. ugód z klientami, jednak liczba spraw sądowych w tej kwestii nadal rośnie, z 130 tys. przypadków na dzień dzisiejszy.
Białek odniósł się także do wzrostu odsetka niespłacanych kredytów walutowych, który wynika z faktu, że część klientów decyduje się na zaprzestanie spłaty kredytu po spłaceniu kapitału, mając na celu osiągnięcie takiego samego rezultatu jak prawomocne orzeczenie o nieważności kredytu, ale bez kosztów sądowych i oczekiwania na wyrok.
Wśród wyzwań stojących przed sektorem bankowym, prezes ZBP wskazuje także możliwe dalsze zawirowania na rynkach międzynarodowych, związane z upadłością banków w USA czy przejęciem Credit Suisse, a także trudną sytuacją wewnętrzną, taką jak wysoka inflacja i wysokie stopy procentowe.
Podczas konferencji przedstawiono również dane o indeksie Pengab, który w kwietniu osiągnął wartość 18,1 pkt, co oznacza wzrost w stosunku do marca o 3,9 proc. Ta poprawa wynika ze wzrostu aktywności klientów na rynku kredytów dla osób indywidualnych, choć równocześnie odnotowano spadek na rynku kredytów obrotowych oraz inwestycyjnych. Poprawiły się także prognozy sytuacji ekonomicznej dla przedsiębiorstw, gospodarki kraju oraz gospodarstw domowych.