Home Edukacja Ugoda z Bankiem czy Walka w Sądzie: Decyzje Kredytobiorcy pod Lupą

Ugoda z Bankiem czy Walka w Sądzie: Decyzje Kredytobiorcy pod Lupą

dodał Bankingo

W dobie rosnącej niepewności ekonomicznej, wielu kredytobiorców zastanawia się, czy ugoda z bankiem jest słusznym wyjściem z finansowego impasu. Czy to zdecydowanie skraca drogę do finansowej stabilności? Czy może jednak naraża na dodatkowe koszty i nieprzewidziane ryzyka?

Ugoda vs Orzeczenie Sądu – Gdzie jest Korzyść?

Niektórzy eksperci prawno-finansowi wskazują na korzyść kierowania sprawy do sądu nad ugodą z bankiem. Głównym argumentem przeciwko ugodzie jest to, że oferuje ona tylko część korzyści, które kredytobiorca mógłby uzyskać, gdyby sąd stwierdził nieważność umowy kredytu. Ta różnica w ostatecznym rozrachunku może osiągnąć setki tysięcy złotych.

Na przykład, przy kredycie na 500 tysięcy złotych, kredytobiorca ostatecznie płaci bankowi mniej niż tę kwotę po orzeczeniu sądu, podczas gdy w przypadku ugody, obciążenie może być tylko nieznacznie zmniejszone. Wynika to z faktu, że po wyroku sądu kredytobiorca nie jest odpowiedzialny za spłatę kwoty przekraczającej kapitał kredytu oraz odzyskuje wszystko, co zapłacił ponad kapitał, w tym opłaty okołokredytowe.

Scenariusz ugodowy: Szokująca Różnica

W przypadku zawarcia ugodowych warunków, proponowanych przez niektóre instytucje finansowe, sytuacja jest zdecydowanie inna. Kredytobiorca mógłby ostatecznie zapłacić bankowi kwotę, która jest wielokrotnie większa niż teoretyczne obciążenie wynikające z orzeczenia sądu.

Przykładowo, dla kredytobiorcy, który zawarł ugodę, może być wymagane dodatkowe 400 000 PLN do całkowitej spłaty kredytu. W porównaniu, w najkorzystniejszym scenariuszu sądowym, kredytobiorca może mieć do spłaty jedynie 100 000 PLN. Różnica jest zatem ogromna.

Ugoda z Bankiem – Czy Warto?

Ostateczna decyzja kredytobiorcy pomiędzy ugoda a walką w sądzie zależy od wielu czynników, takich jak ich aktualna sytuacja finansowa, zrozumienie prawne sprawy, a nawet ich komfort emocjonalny. Jednak, jak wskazuje analiza, korzyści finansowe zdają się wskazywać na korzyść walki w sądzie.

Jednym z istotnych czynników, który powinien być brany pod uwagę, jest potencjalne obciążenie podatkowe. Nie wszyscy kredytobiorcy będą mogli skorzystać ze zwolnienia z podatku od zysku z ugody. Dodatkowo, po zawarciu ugody, oprocentowanie pozostałego długu będzie oparte na wysokim WIBOR + marży banku, co może skutkować większymi kosztami niż przewidywano.

Mimo wszystko, decyzja o zawarciu ugody z bankiem jest osobistą decyzją każdego kredytobiorcy. Każdy przypadek jest inny i wymaga indywidualnej oceny. Ważne jest, aby kredytobiorcy zrozumieli swoje opcje, skonsultowali się z ekspertami i podjęli świadomą decyzję.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie