Home Wiadomości Ugoda czy sprawa w sądzie: która opcja jest lepsza dla Frankowiczów?

Ugoda czy sprawa w sądzie: która opcja jest lepsza dla Frankowiczów?

dodał Anna Wrona

W dzisiejszych czasach coraz więcej banków decyduje się na wprowadzenie programów ugodowych dla frankowiczów. Dlaczego? Dlatego, że umożliwiają one uniknięcie długotrwałych i żmudnych procesów sądowych. Decyzja o zawarciu ugody z bankiem czy podjęcie drogi sądowej jest jednak poważną decyzją, która powinna być poprzedzona gruntowną analizą i konsultacją z prawnikiem. W tym artykule przyjrzymy się zaletom i wadom obu rozwiązań oraz przedstawimy, dla kogo zawarcie ugody może być korzystne, a dla kogo lepszym wyborem będzie podjęcie procesu sądowego.

Ugoda vs. proces: która opcja jest lepsza?

W ostatnich latach coraz więcej banków wprowadza programy ugodowe dla frankowiczów. Propozycje ugód mogą być składane zarówno klientom, którzy już toczą proces sądowy, jak i tym, którzy nie podjęli jeszcze decyzji o drodze prawnej. Nie ma jednoznacznych reguł co do momentu, w którym bank może zaoferować ugody, jednak często pojawiają się one wraz z odpowiedzią na pozew lub w postępowaniu drugiej instancji. Banki coraz częściej przegrywają sprawy frankowe przed sądami, dlatego też zawieranie ugód staje się dla nich jedynym sposobem na polepszenie swojej sytuacji.

Czy warto iść na ugodę z bankiem?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem powinna być starannie przemyślana. Przed zawarciem ugody warto dokładnie zapoznać się z nią, skonsultować się z prawnikiem i porównać korzyści, jakie można osiągnąć w sądzie oraz te, które oferuje bank. Warto pamiętać, że ugoda to porozumienie, w którym obie strony godzą się na pewne ustępstwa w celu zakończenia sporu. Banki rzadko proponują ugody na równi z korzyściami, jakie można osiągnąć w procesie sądowym. Dlatego też nie każdą ugodę warto akceptować bezwarunkowo.

Podpisanie ugody ma jednak swoje zalety. Przede wszystkim pozwala ono zakończyć spór bez długotrwałych procesów sądowych. Sądy w Polsce często potrzebują wielu lat, aby wydać prawomocny wyrok, a nie wszyscy kredytobiorcy chcą lub mogą czekać tyle czasu. Ugoda może również być korzystna dla osób, które mają już spłacony kredyt i chcą odzyskać część swoich należności. W niektórych przypadkach banki proponują zwrot części nadpłaty, co może być atrakcyjną opcją dla kredytobiorców.

Kiedy ugoda z bankiem się opłaca?

Warto podkreślić, że ugoda powinna kompleksowo zakończyć wszelkie spory wynikające z umowy kredytowej. Oznacza to, że nie tylko postępowanie o stwierdzenie nieważności umowy, ale także wszelkie roszczenia, które bank mógłby dochodzić w przyszłości, powinny zostać uwzględnione w ugodzie. Chociaż szanse banków na wygranie takich spraw są znikome, to jednak możliwość zakończenia wszystkich sporów jednym porozumieniem może być korzystna dla kredytobiorców. Ugoda może być również atrakcyjna dla osób, które mają już spłacony kapitał kredytu i chcą odzyskać część swoich nadpłat.

Kiedy proces jest korzystniejszy?

Nie zawsze ugody proponowane przez banki są korzystne dla kredytobiorców. Często banki umarzają część zadłużenia, ale resztę przeliczają na złotówki. Oznacza to, że kredytobiorca nadal będzie zobowiązany do spłaty kredytu. Zmiana stawki oprocentowania może również spowodować znaczący wzrost kosztów kredytu. Dlatego też, jeśli kredytobiorca nie jest w stanie spłacić kredytu jednorazowo po przeliczeniu na złotówki, proces sądowy może być bardziej korzystną opcją.

Zanim podpiszesz ugody, zawsze warto skonsultować się z prawnikiem. Warto również pamiętać, że nie zawsze zapisy ugód są jasne i czytelne dla kredytobiorców. Dlatego też warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy pomogą w analizie ugody i negocjacjach z bankiem. Wielu kredytobiorców ma złe doświadczenia z niejasnymi zapisami umów kredytowych, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej.

Proces w sądzie lepszy niż ugoda

Decyzja o zawarciu ugody z bankiem czy podjęcie procesu sądowego to ważna decyzja, która powinna być poprzedzona gruntowną analizą. Ugoda może być korzystna dla osób, które chcą szybko zakończyć spór i odzyskać część swoich należności. Proces sądowy natomiast może przynieść kredytobiorcy większe korzyści finansowe, jednak wymaga długotrwałego oczekiwania na prawomocny wyrok. W przypadku zawarcia ugody, warto skonsultować się z prawnikiem i skorzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, która pomoże w analizie ugody i negocjacjach z bankiem. Pamiętajmy, że każda sytuacja jest inna i warto dokładnie przemyśleć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie