Portal informacyjny o bankowości i finansach - wiadomości, wydarzenia i edukacja dla inwestorów oraz kredytobiorców.
Home Wiadomości TO NIE UPADŁOŚĆ. Co oznacza przejęcie Getin Bank przez BFG?

TO NIE UPADŁOŚĆ. Co oznacza przejęcie Getin Bank przez BFG?

dodał Jacek Kabała

Rynek bankowy to pojęcie, które wśród wielu osób przywołuje różnorodne emocje. Z jednej strony powinien wzbudzać zaufanie. Instytucje, które udzielają kredytów i przyjmują pieniądze w depozyty nie powinny pozwalać sobie na jakiekolwiek potknięcia. Z drugiej strony, jak rysuje nasza rzeczywistość, czasami mamy do czynienia z sytuacjami, które wzbudzają niepokój. W dniu dzisiejszym (30 września 2022r.) jesteśmy świadkami restrukturyzacji Getin Noble Banku, którego działalność zostanie przeniesiona do banku prowadzonego przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.Nie oznacza to jednak, że Getin zniknie z mapy.

Zmiana nazwy i przymusowa restrukturyzacja

Trwająca właśnie przymusowa restrukturyzacja ma doprowadzić do wielu zmian. Przede wszystkim wiemy, że rozpoczęła się procedura zmiany nazwy Getin Banku na VeloBank. Takie informacje podaje Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Cały proces jednak trochę potrwa, a póki co placówki będą działać pod bieżącymi szyldami. O wszelkich zmianach bank będzie informował swoich klientów na bieżąco.

Co więcej, powodem do wszczęcia w piątkowy poranek procesu restrukturyzacji miało być spełnienie trzech przesłanek, które zobowiązują Bankowy Fundusz Gwarancyjny do podjęcia takiej decyzji. Wdrożone działania oznaczają również, że kontrolę nad przedsiębiorstwem straci Leszek Czarnecki.

Getin Noble Bank był zagrożony upadłością i nic nie wskazywało na to, że jego sytuacja finansowa mogłaby ulec znaczącej poprawie. Wszelkie działania banku i zarządu były niewystarczające do tego, aby poprawić szeroko pojętą kondycję instytucji.

W związku z powyższym, Bankowy Fundusz Gwarancyjny ocenił, że wystąpiła konieczność podjęcia radykalnych kroków w postaci wszczęcia procesu restrukturyzacji, co w jego ocenie było w interesie publicznym, wszak stabilność całego sektora bankowego jest postrzegana jako jeden z priorytetów w gospodarce.

Jak restrukturyzacja wpłynie na kredytobiorców?

Sam proces restrukturyzacji banku jest niezwykle ciekawym wydarzeniem z punktu widzenia informacji finansowych. Niemniej jednak, z pewnością możemy wyróżnić szeroką grupę osób, która zastanawia się, co dalej. Są to klienci Getin Noble Banku. Na wstępie weźmy pod lupę kredytobiorców.

Jak cała sytuacja wpłynie na ich zadłużenie? Otóż wszelkie kredyty hipoteczne, które są denominowane lub indeksowane do walut obcych pozostaną nadal pod opieką placówki. Oznacza to, że wspomniane produkty są wyłączone z przeniesienia. Tak samo sytuacja ma się w odniesieniu do tych, którzy zaciągnęli hipoteki w rodzimej walucie. Zobowiązania mają być spłacane na dotychczasowych zasadach.

Czy skutki restrukturyzacji będą odczuwalne dla innych?

Jak zapewnia Bankowy Fundusz Gwarancyjny, restrukturyzacja nie oznacza wielkich zmian dla obecnych klientów. Tak jak miało to miejsce do tej pory, również i teraz wszyscy zainteresowani będą mieli dostęp do bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnych. Bez zmian funkcjonować będą również karty i bankomaty. Problemu nie powinniśmy zauważyć również w przypadku konieczności skorzystania z obsługi. W związku z tym można stwierdzić, że sama restrukturyzacja nie uderzy w klientów.

Zmianie nie ulegną również numery rachunków bankowych czy haseł i loginów do bankowości internetowej. Jak zauważa Bankowy Fundusz Gwarancyjny, wspomniana restrukturyzacja pozwoli na ochronę depozytów klientów w wysokości blisko 40 mld zł. Oznacza to, że wszelkie pieniądze na rachunkach są bezpieczne. BFG poinformował również, że przeniesione zostaną wszystkie depozyty oraz kredyty w naszej walucie. Niemniej jednak klienci nie muszą podejmować żadnych dalszych działań.

Co jeszcze wynika z restrukturyzacji?

Sam proces restrukturyzacji ma jeszcze inne oblicze, którym zainteresują się inwestorzy. Otóż podjęte działania oznaczają, że umorzeniu ulegną akcje Getin Noble Banku, które są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie, głównym akcjonariuszem spółki jest Leszek Czarnecki, który posiada blisko 63 proc. całego pakietu akcji. Co więcej, czwartkowe zamknięcie giełdy wyznaczyło też końcową kapitalizację spółki, która wyniosła przeszło 154 mln złotych.

W parze z akcjami umorzeniu będą podlegać również obligacje podporządkowane, które zostały wyemitowane przez Getin Noble Bank. Sama działalność Getin Noble Banku zostanie formalnie przeniesiona do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego z dniem 3 października 2022 r.

Oznacza to, że właścicielami instytucji będzie nie tylko BFG, ale też System Ochrony Banków Komercyjnych, który został utworzony jakiś czas temu przez osiem największych podmiotów sektora bankowego działających w naszym kraju. Większościowym akcjonariuszem pozostanie jednak BFG, obejmując 51 proc. całego pakietu. Pozostała pula trafi w ręce wcześniej wspomnianego SOBK.

Na koniec warto zaznaczyć, że wszczęcie przymusowej restrukturyzacji rozpoczęło się 30 września. Jak już wspomniano,klienci nie odczują tej sytuacji. Nic nie zmieni się również przez najbliższy weekend. W nadchodzący poniedziałek działalność zostanie natomiast przeniesiona do wspomnianych już wyżej instytucji.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie