Home Wiadomości To już pewne nowa era kredytu mieszkaniowego: 2% Kredyt już w Lipcu!

To już pewne nowa era kredytu mieszkaniowego: 2% Kredyt już w Lipcu!

dodał Bankingo

W maju, Sejm podjął kluczową decyzję dotyczącą ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, wprowadzając do niej bezprecedensową reformę. Posłowie, pomimo prób Senatu, postanowili utrzymać stawkę „bezpiecznego kredytu” na poziomie 2%, odrzucając propozycję obniżenia oprocentowania do 0%. Ustawa oczekuje teraz na akceptację ze strony prezydenta.

 Wprowadzenie „Bezpiecznego Kredytu”

„Bezpieczny kredyt”, element kluczowy dla całej ustawy, wprowadza pewne innowacyjne zasady. Kredytobiorcy mogą liczyć na dopłaty do rat przez 10 lat, a formuła spłaty kredytu zakłada stałe raty kapitałowe. Oprocentowanie kredytu wynosić będzie dla kredytobiorcy 2%, z możliwością wzrostu w zależności od marży, prowizji i innych opłat bankowych.

W szczególności, „bezpieczny kredyt” będzie dostępny dla osób do 45 roku życia. Jeśli kredyt ma być udzielany obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku będzie musiał spełnić przynajmniej jeden z nich.

Ustawa definiuje także górne limity kwoty kredytu, ustalając je na 500 tys. zł lub 600 tys. zł, w zależności od sytuacji rodzinnej kredytobiorcy. Wymagany wkład własny nie może przekraczać 200 tys. zł, ale w przypadku braku takiego wkładu, kredytobiorca będzie mógł skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Konta Oszczędnościowe: Nowy Mechanizm Wsparcia

Kolejnym ciekawym rozwiązaniem wprowadzanym przez ustawę są specjalne konta oszczędnościowe. Systematyczne wpłaty (minimum 11 wpłat rocznie o wartości przynajmniej 500 zł) będą skutkować otrzymaniem dodatkowej premii mieszkaniowej z budżetu państwa. Wysokość premii będzie zależała od rocznego wskaźnika inflacji lub wskaźnika zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Co Dalej?

Zgodnie z zapowiedziami ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, po zatwierdzeniu ustawy przez prezydenta, program ruszy już na początku lipca. Dla wielu Polaków będzie to ogromna szansa na rozpoczęcie nowego etapu życia z własnym domem. Jak jednak nowa ustawa wpłynie na rynek nieruchomości i sektor bankowy, czas pokaże. Bez względu na to, nadchodzi nowa era dla kredytu mieszkaniowego w Polsce.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie