Home Wiadomości Technologiczna spółka Ailleron pozwała bank Pekao o zapłatę 44,2 mln zł

Technologiczna spółka Ailleron pozwała bank Pekao o zapłatę 44,2 mln zł

dodał Bankingo

Spółka technologiczna Ailleron, mająca swoją siedzibę w Krakowie, złożyła pozew przeciwko bankowi Pekao w Sądzie Okręgowym w Warszawie. Pozew dotyczy żądania zapłaty około 44,2 milionów złotych plus odsetki. Ailleron podjęło decyzję o zerwaniu umowy z bankiem latem tego roku, informując o tym publicznie. Teraz spółka domaga się odszkodowania za naruszenie umowy przez bank.

Szczegóły sporu

Pozew Ailleron wobec banku Pekao dotyczy roszczeń związanych z realizacją umowy podpisanej w 2018 roku. Umowa ta dotyczyła wdrożenia, uruchomienia, udzielenia licencji oraz świadczenia usług utrzymania i rozwoju internetowej i mobilnej platformy bankowości transakcyjnej dla firm. Niestety, Ailleron jednostronnie rozwiązało umowę z Pekao i wstrzymało jej realizację. Zarząd spółki argumentował, że doszło do naruszeń umowy ze strony banku i braku porozumienia w długotrwałych negocjacjach dotyczących zmian w umowie.

Ailleron domaga się od banku Pekao zapłaty kwoty wynoszącej około 44,2 miliona złotych. Ta suma obejmuje wynagrodzenie za wykonane prace, zamówienia złożone na podstawie umowy, waloryzację podwyższenia wynagrodzenia oraz wynagrodzenie za prace dodatkowe. Kwota ta może wpłynąć na wyniki finansowe spółki w 2023 roku.

Niezależnie od pozewu, zarząd Ailleron wyraża chęć polubownego rozwiązania sporu.

Ailleron i jego działalność

Grupa Ailleron składa się z 17 spółek, które działają w sektorach fintech, technology services oraz hoteltech. Firma oferuje produkty i usługi dla sektora finansowego, buduje i utrzymuje systemy informatyczne dla różnych branż, takich jak finanse, medycyna czy e-commerce, oraz dostarcza rozwiązania dla sektora hospitality.

Największymi udziałowcami Ailleron są Rafał Styczeń z podmiotami powiązanymi, Dariusz Orłowski z podmiotami powiązanymi, ESALIENS TFI SA oraz Grzegorz Młynarczyk.

Bank Pekao i jego pozycja na rynku

Bank Pekao jest jednym z największych banków w Polsce, posiadającym drugą co do wielkości sieć oddziałów. Obsługuje on ponad 6,6 miliona klientów. Największym akcjonariuszem banku jest PZU, posiadający 20% akcji, a drugim co do wielkości Polski Fundusz Rozwoju, posiadający 12,8% akcji.

Podsumowanie

Spór pomiędzy spółką technologiczną Ailleron a bankiem Pekao jest wynikiem zerwania umowy przez Ailleron z powodu naruszeń umownych ze strony banku. Ailleron domaga się zapłaty 44,2 miliona złotych za wykonane prace i zamówienia. Zarząd Ailleron wyraża jednak chęć rozwiązania sporu w sposób polubowny. Bank Pekao, będący jednym z największych banków w Polsce, obsługuje miliony klientów, a ich akcje są głównie w rękach PZU i Polskiego Funduszu Rozwoju.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie