Home Wiadomości Świt nadchodzi: Optymistyczne prognozy BNP Paribas dla polskiej gospodarki

Świt nadchodzi: Optymistyczne prognozy BNP Paribas dla polskiej gospodarki

dodał Bankingo

W najnowszym raporcie ekonomicznym, eksperci BNP Paribas twierdzą, że polska gospodarka właśnie opuszcza gospodarczy dołek i szczyt inflacji. Mimo że ich prognozy należą do najbardziej pesymistycznych na rynku, wskazują, że najgorsze mamy już za sobą.

Według ekonomistów BNP Paribas, inflacja zmieni się w jednocyfrową na koniec roku, a stopa procentowa zacznie się obniżać dopiero pod koniec przyszłego roku. Dochodzenie inflacji do celu inflacyjnego ma być długotrwałe.

Eksperci przewidują, że tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy w dalszej części roku dzięki odradzającej się konsumpcji. Proces ten będzie jednak stopniowy, a w 2023 roku PKB zwiększy się jedynie o 0,5 proc.

Prognozy dla inflacji wyglądają obiecująco. Analitycy BNP Paribas przewidują, że już na koniec roku inflacja będzie jednocyfrowa, osiągając 13 proc. To prognoza wyższa o 0,4 pkt proc. od średniej oczekiwań rynkowych.

Eksperci uważają, że cel inflacyjny NBP na poziomie 2,5 proc. nie zostanie osiągnięty przynajmniej do końca 2025 roku. Łagodzenie polityki pieniężnej nastąpi dopiero w przyszłym roku, gdy stopa referencyjna NBP wyniesie 5,5 proc.

Podsumowując, prognozy BNP Paribas dla polskiej gospodarki wskazują na stopniowe wychodzenie z gospodarczego dołka i zmniejszenie inflacji do jednocyfrowej wartości. Choć proces ten może być długotrwały, nadchodzący czas ma przynieść poprawę sytuacji gospodarczej oraz oszczędności dla kredytobiorców.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie