Home Wiadomości Światowy Bank Przewiduje Zmiany w Wzroście Gospodarczym

Światowy Bank Przewiduje Zmiany w Wzroście Gospodarczym

dodał Bankingo

Światowy Bank, we wtorek, zaktualizował swoje prognozy na temat globalnego wzrostu gospodarczego na rok 2023. Mimo że prognozowane tempo wzrostu dla roku 2023 jest wyższe, niż przewidywano wcześniej, dzięki większej odporności ekonomii USA, Chin i innych kluczowych graczy na scenie międzynarodowej, to oczekiwania na rok 2024 zostały obniżone. Przyczyną tego są wyższe stopy procentowe i bardziej restrykcyjne warunki kredytowe.

Przewidywania dla Globalnej Gospodarki w Nadchodzących Latach

Jak podkreśla Światowy Bank w swoim najnowszym raporcie Global Economic Prospects, realny globalny PKB ma wzrosnąć o 2,1% w tym roku, co stanowi znaczące zwiększenie w porównaniu do prognozy 1,7% z stycznia. Niemniej jednak, jest to znacznie poniżej tempa wzrostu z 2022 roku, które wynosiło 3,1%.

Prognozy na rok 2024 zostały zrewidowane w dół, do 2,4% z 2,7% podanego w styczniu. Powodem są opóźnione efekty polityki monetarnej prowadzonej przez banki centralne i bardziej restrykcyjne warunki kredytowe, które ograniczają inwestycje biznesowe i mieszkaniowe. Te czynniki spowolnią wzrost gospodarczy w drugiej połowie 2023 roku i w 2024 roku.

Potencjalne Wyzwania i Scenariusze na Przyszłość

Światowy Bank przewiduje, że dwie trzecie rozwijających się gospodarek zanotują niższy wzrost w 2023 roku, co może stanowić poważny cios dla odbudowy po pandemii i redukcji ubóstwa, a także zwiększyć zagrożenie dla długu suwerennego.

W dodatku, stres w sektorze bankowym może przyczynić się do utrzymania się restrykcyjnych warunków finansowych, co może prowadzić do zaostrzenia kryzysu kredytowego i szerszego stresu na rynkach finansowych w krajach rozwiniętych.

Mimo to, Światowy Bank spodziewa się, że inflacja będzie stopniowo spadać, gdy wzrost gospodarczy zwolni, popyt na pracę w wielu gospodarkach osłabnie, a ceny surowców pozostaną stabilne. Niemniej jednak, podstawowa inflacja ma pozostać powyżej celów banków centralnych w wielu krajach przez cały 2024 rok. To wszystko oznacza, że globalna gospodarka czeka wiele wyzwań w najbliższych latach.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie