Home Wiadomości Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu: Waloryzacja środków zgromadzonych na rachunkach i lokatach

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu: Waloryzacja środków zgromadzonych na rachunkach i lokatach

dodał Bankingo

Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu (SBB) ogłosiło, że zamierza podjąć działania prawne w celu zabezpieczenia interesów klientów bankowych. Organizacja planuje złożyć pozew o waloryzację środków zgromadzonych na rachunkach i lokatach, mając na uwadze nierównowagę pomiędzy oprocentowaniem a inflacją oraz kosztami przekazywania środków finansowych.

Oprocentowanie kont bankowych a inflacja

SBB zauważa, że oprocentowanie środków na kontach bankowych znacznie odbiega od poziomu inflacji. Według organizacji, różnica ta stanowi stratę dla klienta. Dlatego SBB postanowiło podjąć działania prawne mające na celu zabezpieczenie interesów klientów bankowych.

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, średnie oprocentowanie nowych lokat, zakładanych w lipcu 2023 roku, wyniosło 5,53%. Po uwzględnieniu podatku Belki, zysk netto po roku wyniesie około 4,5%. Jednak inflacja nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. W przypadku trzymiesięcznej lokaty, osoba, która założyła ją w lipcu, osiągnie realny zwrot w wysokości 4,5% na początku października. Jednak dla osób, które zdecydowały się na roczną lokatę w lipcu 2022 roku, sytuacja może być gorsza. Mimo nominalnego zwrotu rzędu 4,2%, inflacja w sierpniu 2023 roku wyniosła 10,8%, co oznacza realną stratę około 6,6%.

Kredyty oparte na stopie WIBOR

SBB zamierza również skierować sprawę dotyczącą kredytów opartych na stopie WIBOR do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Organizacja uważa, że oprocentowanie kredytów hipotecznych w Polsce jest nadmiernie wysokie i ustalane w oparciu o stawkę bazową sformułowaną na podstawie deklaracji banków, a nie rzeczywistych transakcji i kosztu pozyskania kapitału.

Wcześniej SBB wyraziło swoje obawy dotyczące WIBOR-u, zarzucając zbytnią zależność wysokości stopy od decyzji banków oraz brak przejrzystości i informowania klientów o ryzyku zmiennego oprocentowania. Jednak instytucje państwowe bronią hipotek opartych na WIBOR i sądy zwykle odrzucają pozwy dotyczące tego wskaźnika. Mimo to, SBB nie rezygnuje z podjęcia działań prawnych w tej sprawie.

Utrzymanie w obrocie gotówki

Trzecim ważnym celem strategicznym dla SBB jest utrzymanie w obrocie gotówki. Organizacja wyraża głęboki sprzeciw wobec ograniczania wolności dysponowania własnymi środkami pieniężnymi, zauważając utrudnienia w dostępie do gotówki oraz wprowadzanie kolejnych limitów dla transakcji gotówkowych. Przypominają, że jedynym środkiem płatniczym jest złoty polski, a wartości wskazane na kontach są tylko ich elektronicznym odwzorowaniem.

Nowe władze Stowarzyszenia

Podczas Krajowego Zjazdu Delegatów Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu wybrano również nowe władze. Na kolejną kadencję do zarządu zostali wybrani Arkadiusz Szcześniak jako prezes, Kamilla Martyniuk, Aneta Wydrzyńska, Marek Rzewuski, Piotr Zientała, Karol Zemanek, Paweł Nogal jako wiceprezesi, Justyna Opoka jako sekretarz oraz Agnieszka Bińka jako skarbnik.

Krok ten ma na celu kontynuację działań Stowarzyszenia i zabezpieczenie interesów klientów bankowych wobec nierówności w oprocentowaniu kont oraz kredytach opartych na stopie WIBOR. SBB dąży do zapewnienia sprawiedliwości finansowej i lepszych warunków dla wszystkich klientów bankowych w Polsce.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie