Home Wiadomości Stopy procentowe bez zmian po kwietniowym posiedzeniu RPP

Stopy procentowe bez zmian po kwietniowym posiedzeniu RPP

dodał Bankingo

Podczas dwudniowego kwietniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zaszły żadne istotne zmiany, które mogłyby wpłynąć na historyczne wydarzenia. Od września 2022 r. główna stopa procentowa wynosi 6,75 proc., a przynajmniej przez kolejny miesiąc nie ulegnie zmianie. Oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne pozostaje na poziomie 6,25 proc., natomiast stopa lombardowa (kredytowa) wynosi 7,25 proc.

Brak zmian w stopach procentowych oznacza, że oprocentowanie depozytów i lokat, a także pożyczek i kredytów dla zwykłych klientów, nie powinno ulec istotnym zmianom. Niemniej jednak, od dłuższego czasu można zauważyć, że przy biernej polityce pieniężnej NBP, nieznacznie spada oprocentowanie lokat w bankach oraz stawki WIBOR.

W przypadku typowego kredytu na 300 tys. zł zaciągniętego na 30 lat, w marcu 2021 r. przy obecnej stawce WIBOR na poziomie 6,90 proc., miesięczna płatność wynosi około 2 tys. 401 zł. W porównaniu z oprocentowaniem sprzed dokładnie miesiąca, rata jest niższa o 10 zł, a względem początku roku – o 23 zł.

Ekonomiści nie byli zaskoczeni decyzją RPP. Nikt nie spodziewał się zmian stóp procentowych w kwietniu. Prognozy na dalszą część roku są jednak rozbieżne. Rynek sugeruje nawet dwie obniżki, a niektórzy eksperci uważają, że może nastąpić jedna, symboliczna obniżka pod koniec roku. Wielu spodziewa się tego typu działań dopiero w 2024 r.

Nie można wykluczyć także ewentualnych podwyżek stóp procentowych, które mogłyby nastąpić w zależności od inflacji w kolejnych miesiącach. Prezes NBP Adam Glapiński wspominał o tej możliwości miesiąc temu.

Ekonomiści PKO BP uważają, że stopy procentowe pozostaną bez zmian, a z uwagi na uporczywość inflacji bazowej oraz wyższy od oczekiwań wstępny odczyt inflacji w marcu, nie spodziewają się wskazówek dotyczących możliwego terminu pierwszych obniżek stóp procentowych.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie