Home Wiadomości Spadek stóp procentowych na horyzoncie: Rynek finansowy przewiduje obniżki

Spadek stóp procentowych na horyzoncie: Rynek finansowy przewiduje obniżki

dodał Bankingo

Choć oficjalne stopy procentowe w Polsce utrzymują się na niezmienionym poziomie, rynkowe wskaźniki sugerują przyszłe obniżki. Rentowności polskich obligacji pięcio- i dziesięcioletnich spadły do najniższych poziomów od stycznia tego roku, w okolicach 5,60-5,70%. Rentowność dwuletnich obligacji spadła do najniższego poziomu od kwietnia 2022 roku, do 5,65%.

Dlaczego rentowność polskich obligacji spada?

Rentowność obligacji, inaczej rynkowa stopa procentowa, jest relacją między wartością obligacji na koniec okresu do jej aktualnej ceny. Wzrost ceny obligacji powoduje spadek rentowności. W wyniku tych zmian, indeks obligacji skarbowych wyliczany przez warszawską giełdę osiągnął najwyższy poziom od grudnia 2021. Natomiast notowania funduszu ETF inwestującego w te obligacje osiągnęły najwyższy poziom od stycznia 2022 roku.

Spadek oczekiwań dotyczących przyszłych stóp procentowych jest jeszcze bardziej widoczny. Stawka WIBOR 3M, często wykorzystywana w umowach kredytowych, nie zmienia się i utrzymuje poziom 6,90%, ale kontrakty terminowe na tę stawkę za pół roku spadły już poniżej 5,90%.

Przewidywane obniżki stóp procentowych związane z spadkiem inflacji

Obserwowane spadki różnych stóp procentowych na rynku finansowym są prawdopodobnie powiązane z szybkim spadkiem inflacji. Według najnowszych danych GUS, inflacja w czerwcu spadła do 11,5%. Licząc miesiąc do miesiąca, średni poziom cen nie zmienia się od kwietnia. Większość ekonomistów przewiduje, że inflacja spadnie poniżej 10% już we wrześniu, co zwiększa prawdopodobieństwo decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce oficjalnych stóp procentowych jeszcze w tym roku. Spadek stóp procentowych może zatem nie być daleko, a rynki finansowe już to przewidują.

Mamy coś, co może Ci się spodobać

Bankingo.pl

Bankingo to portal dostarczający najnowsze i najważniejsze wiadomości prawo- ekonomiczne. Nasza misja to dostarczenie najbardziej wartościowych informacji w przystępnej formie jak najszybciej to możliwe.

Kontakt:

redakcja@bankingo.pl

Wybór Redakcji

Ostatnie artykuły

© 2024 Bankingo.pl – Portal prawno-ekonomiczny. Wykonanie